OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2011 logo novin Znojemsko
 18.01.2011
znak města Znojma
Prezentace Okrašlovacího spolku

prvních šedesát let  1878 - 1938




 
11. ledna 2011 ceny OS
              
Okrašlovací spolek vysadil 390 000 dřevin

 
Městská knihovna ve Znojmě přilákala posluchače na nanejvýš zajímavou přenášku. O šedesátileté historii znojemského Zalesňovacího a okrašlovacího spolku, kterou v roce 1938 násilně přervala druhá světová válka, hovořil současný předseda spolku Lubomír Černošek.
„Okrašlovací spolek, jehož činnost jsme obnovili v roce 1992, bude mít příští rok dvacet let, kterým předcházelo dlouhých šedesát let historie," začal dvouhodinovou přednášku doktor Černošek. Vzpomenul v ní na důležité milníky spolku, který ve svých počátcích čítal více jak 250 členů. Dnes jich sdružuje 34. Jiří Svoboda, který přednášejícího lékaře vydatně doplňoval, seznámil posluchače s posláním spolku, který byl založen už v roku 1878. „Zasloužil se o zalesnění holých skal v bližším i vzdálenějším okolí města, vybudoval cesty a odpočinková místa. Svou pozornost vždy zaměřoval také na ochranu přírody a ptactva, stejně jako se snažil prospívat včelařům a chovatelům bource morušového. Zřídil překrásná vyhlídková místa, a tím za šedesát let své existence výrazně přispěl ke zkrášlení města i jeho okolí. Ale také pro rozvoj turistiky toho vykonal nemálo. Zřídil ukazatele a staral se o značkování cest. Ve městě i v okolí založil sady. Zřídil nádherné cesty v Mločím údolí a v Gránicích dalších pět, které byly pojmenovány po zasloužilých mužích Okrašlovacího spolku. Byli to Brosch, Haberler, Kerneker, Lerch a Oborny.
O nejnovější cestu se zasloužil 24. pěší pluk, a proto nese jeho jméno. V horní části Gránic byl zřízen Piwetzův pramen," přečetl Svoboda pouhý zlomek toho, co lidé sdružení ve spolku pro krásu svého města vykonali. „Spočítal jsem, že kromě jiného například vysázeli 390 000dřevin",konstatoval doktor Černošek. Spolek byl z valné většiny německý, ale od roku 1921 se na jeho činnosti podíleli i Češi. Jeden z nejvý- znamnějších byl jednatel spolku Jakub Jíral, dědeček současného ředitele ZŠ Mládeže Jaromíra Jírala.
Nemalou zajímavostí je, že téměř bez výjimky byl vždy členem Okrašlovacího spolku starosta Znojma.
„Při vyhledávání význačných členů spolku jsem si všiml, že je mezi nimi hodně starostů. Všichni starostové města Znojma od roku 1874 do roku 1936 byli členy Okrašlovacího spolku. O posledním starostovi, kterým byl v letech 1936-1938 Valentin Skurský, nic nevím, protože seznam členů spolku z těchto let zatím nemám," informoval člen spolku Karel Jakl. K významným členům spolku se řadil také znojemský buditel notář Jan Vlk či malíř Theodor von Hörmann, jehož díla jsou dnes prodávána za miliony korun. Současný Okrašlovací spolek pokračuje v práci zakládajících členů a nadále usiluje o všestranné zkrášlování města Znojma a jeho okolí. Je nasnadě, že další přednáška se bude týkat novodobé historie spolku. 

Ljuba Peterková - Znojemsko 18.1.2011

Jakub Jíral a baron Jiří Haas
 
Významní členové Okrašlovacího spolku ve Znojmě Jakub Jíral (zcela vlevo) a majitel
 hradu Bítov baron Jiří Haas (v brýlích) u jednoho stolu.Ostatní se nám zatím ne-
podařilo zjistit. Pokud by je někdo poznal, budeme velmi rádi, dá-li nám vědět ",
požádal na přednášce předseda Lubomír Černošek.   


foto: archiv OS Znojmo
další  materiály  
k tématu:





tisk

tisk 2011 další