OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2017 logo novin Znojemsko
 24.04.2017
znak města Znojma

Okrašlovací spolek slaví pětadvacetiny


 
9. dubna 2017 OS ve Znojmě - logo
              
Okrašlovací spolek je pětadvacetiletý mladík

Okrašlovací spolek ve Znojmě slaví 25 let od  svého novodobého založení. A má za sebou, i před sebou, obrovský kus práce. Jde o nepolitické dobrovolné seskupení patriotů usilujících o všestranné zkrášlování Znojma a jeho okolí. Původně vznikl v roce 1878 jako Zalesňovací a okrašlovací spolek ve Znojmě. Jeho novodobá činnost byla obnovena s novým názvem Okrašlovací spolek ve Znojmě (dále jen spolek) v roce 1992. Už pětadvacet let se tak jeho členové pravidelně scházejí každých čtrnáct dní, aby se aktivně angažovali ve společenském a kulturním životě. Od počátků se, stejně jako jejich předchůdci, soustředí především na co největší zachování a rozšiřování zeleně ve městě a jeho okolí. „Část našich aktivit směřujeme do Gránického údolí, kde jsme během let 2012 až 2016 umísťovali lavičky, starali se o historické nápisy a pamětní desky. Na podzim 2015 jsme ve spolupráci s Klubem českých turistů proznačili novou Cestu Jakuba Jirala a Městské lesy ji upravily pro
Okrašlovací spolek je pětadvacetiletý mladík veřejnost. Máme ale zájem o uchování širší krajiny našeho regionu, a tak jsme se dali do boje s větrnými elektrárnami. Zde se nám podařilo zastavit několik projektů, které by hyzdily naši kulturní krajinu. Naopak se nám nepodařilo zachránit historický duch Středního a Dolního parku, který vytvořily minulé generace,“ popisuje předseda OS Otto Bouda. Spolek podporuje i ochranu kulturního a přírodního dědictví, rozvoj místní kultury a šetrného cestovního ruchu. Upevňuje ve veřejnosti povědomí a hrdost na osobnosti či historii místa a regionu konkrétní prací – pomoc pro umístění Kamene zmizelých na Rudoleckého ulici, realizace a instalace pamětních desek medailérovi J. T. Fischerovi, J. G. Mendlovi nebo sládku Hostanovi a  mnohá další. Dlouhodobě se věnujeme památce spisovatele Charlese Sealsfielda. Každoročně uděluje spolek ocenění osobnosti z oblasti kultury, ekologie a badatelské práce v našem regionu. Podílí se na nezávislé veřejné kontrole a odborné oponentuře činnosti orgánů a institucí veřejné správy a jiných subjektů. Již roce 2013 vznikla ve spolku myšlenka ujmout se chátrající- ho hraničního mostu z 19. století nad hraničním potokem mezi jižní Moravou a Dolním Rakouskem, který měl být zbourán. Spojoval Stálky a Heinrichsreith. „Úřad Jihomoravského kraje nám v minulém roce most převedl do našeho vlastnictví. Na  jeho opravu jsme nechali vypracovat studii a rozpočet, prozradil Otto Bouda další z aktivit spolku, a dodal: „Nadále chceme pokračovat i v oblíbených vycházkách, výletech a promenádním koncertu v historických kostýmech. Velkým úkolem bude i vydání knihy Adolfa Foyta Znojmo – perla jižní Moravy.“ Veškeré dění ve spolku dokumentují jednoduché webové stránky www. okraspol.sweb.cz, pečlivě aktualizované Karlem Jaklem.

Stálky - 2013
Foto: K.Jakl

 Začátek snažení o záchranu mostu u Stálek začal performací na mostě, kde mimo jiných vídeňská umělkyně Sabine Müller-Funk (na snímku) vytvořila ze skleněných panelů Skleněnou cestu, nyní umístěnou v  trvalé expozici Open-air ve Farním dvoře ve Stálkách.

Autor: lp , Znojemské listy,  27.4.2017
      

tisk tisk 2017 další