OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2011 logo novin Znojemsko
  15.11.2011
znak města Znojma
Okrašlovací spolek vydal

Kroniku Hradiště u Znojma


 
11. listopadu 2011 klášter Hradiště
              

Nová hradišťanská kronika prozradí kus dějin Znojemska

Na pulty knihkupectví vstoupila zbrusu nová kniha Kronika Hradiště u Znojma

prezentace Kroniky Hradiště

Atmosféra představení nového knižního titulu byla slavnostní. FOTO: -trek-

Na znovuvzkříšení literatury věnující se dějinám Znojemska má zásadní podíl Okrašlovací spolek a Jihomoravské muzeum ve Znojmě, a to díky hned několika osobnostem. Především Karlu Fialovi, mecenáši edice Opera Znoymensia, ve které kniha jako pátý titul vychází, dále díky historiku Jiřímu Kacetlovi, který dílo redigoval, Josefu Hudcovi, proboštu na Hradišti a již  nežijícího doktoru Karlu Filovi, který rozsáhlou kroniku několik let překládal.
V Domě umění, kde byla kronika představena široké veřejnosti, se sešel nemalý počet těch, kterým nejsou dějiny místa spjatého s jejich životy lhostejné. O významu překladu kroniky z němčiny pohovořil vedle Karla Fialy, Jiřího Kacetla, také hradišťský probošt Josef Hudec.
„Hradiště sv. Hippolyta neodmyslitelně patří k rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou. Bylo mu darováno roku 1240 českým králem Václavem I. na přímluvu jeho sestry Anežky Přemyslovny, a proto po celá staletí patří křižovníci k Hradišti. O tom svědčí dějiny zachycené v hradišťské kronice. Ne vše šlo popsat, o některé době je velmi málo zpráv, ale i to, co můžeme v knize nalézt, svědčí o velkých duchovních hodnotách, kterými náš kraj žil,“ uvedl v předmluvě kroniky probošt.
„Na Hradišti leží kořeny starého Znojma a také zdejšího křesťanství. Vždyť barokní kostel sv. Hippolyta stojí na základech rotundy z doby svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Kronika, kterou psalo několik generací, pomáhá částečně překlenout nedostatek informací o dějinných událostech místa a nabízí nevšedně  barvitý pohled do hlubin uplynulých staletí,“ zdůraznil historik Jiří Kacetl.
Kniha je doplněna o historické plány Hradiště, barevné fotografie či vysvětlující slovník pojmů, aby se  zvláště mladší generace čtenářů seznámila například s tím, kdo to byla abatyše, k čemu se používal  centýř nebo co to byl perkrecht. Jelikož nemalá část kroniky se týká baroka, byla to také barokní hudba, která provázela vstup knihy mezi čtenáře. 
O mimořádně kvalitní kulturní zážitek se postaraly vítězky Letní školy barokní hudby, které zahrály na staré barokní nástroje. Petra Machková Čadová bravurně a s lehkostí ovládala barokní violoncello a Michaela Koudelková barokní flétny. Hudebnice odměnilo početné publikum nadšeným potleskem. Jejich umění se tak stalo důstojnou kontinuitou 
k umění pera v podobě nového knižního titulu Kronika Hradiště u Znojma.
-trek-


Znojemsko 15.listopadu 2011


tisk tisk 2011 další