OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2011 logo novin Znojemský týden
 11.07.2011
znak města Znojma
Okrašlovací spolek
vydal knihu k 100. výročí
kostela na novém městě
 1911 - 2011 


 
5. července 2011 kostel na novém městě
              

Nejmladší kostel dostal k narozeninám knihu

Bezbožné. Tak by se jedním slovem dalo charakterizovat 20. století na Znojemsku.  Alespoň pokud se týká budování církevních staveb. Za celých sto let vznikly na Znojemsku jen tři větší sakrální památky. Vedle kostela v Konicích a Bítově, to byl také evangelický kostel ve Znojmě, který minulý týden slavil sto let a postavili si
jej němečtí evangelíci augsburského vyznání. Ten, kdo se chce o sice ne příliš dlouhé, ale o to pestřejší historii kostela dozvědět víc, má možnost v publikaci Silvestra Kozdase 100 let kostela na Novém městě.
“Snažil jsem se v knize zdůraznit dvě zásadní věci. Jednak to, že kostel vznikal v moderní době a také to, že byl stavěn v rámci zástavby města. V letech 1870, 1871dorazila do Znojma železnice a obkroužila město v poměrně velkém oblouku. Vznikl tak velký prostor a znojemská radnice tehdy velice kultivovaně naplánovala, jak by
se v něm mělo stavět. Součástí tohoto plánu se stal i kostel, který nazýváme na novém městě. Je úžasné, jak ten územní plán fungoval. Zvláště když to srovnáme s dnešní dobou, kdy jeden rok územní plán vznikne a druhý už se v něm dělají změny. Pro potřeby minoritní církve, její členové tvořili půl procenta, možná později  procento z obyvatel Znojma, vznikla v moderní době moderní stavba s moderními prvky, která byla v souladu s výstavbou města," vysvětlil autor knihy Silvestr Kozdas.

ceny os za 2010

Vedle kostela měla vzniknout ještě ve stejném stylu také evangelická fara. K její stavbě už ale nedošlo. Nejprve ji zbrzdila první světová válka a po ní už české vedení radnice její stavbu německým evangelíkům neumožnilo. Po druhé světové válce byli příslušníci této církve stejně jako většina ostatních Němců ze Znojma vystěhována a kostel připadl Československé církvi husitské. Pro její potřeby byl ale příliš velký, a tak přestal plnit svoji duchovní funkci. Pak zde bylo skladiště  a léta chátral. V devadesátých letech dokonce hrozilo, že zde bude diskotéka, pak jej ale získala Pravoslavná církev, která jej rekonstruovala do dnešní zajímavé  podoby, se kterou se návštěvníci mohli seznámit během středečního dne otevřených dveří.


Autor: František Střecha, Znojemský týden 11.7.2011
další  materiály    k tématu:






tisk tisk 2011 další