OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2011 logo novin Znojemsko
 13.09.2011
znak města Znojma
Okrašlovací spolek:
pamětní deska
pro Huga Lederera
 1871 - 2011 


 
6. září 2011 pamětní deska - Hugo Lederer
              

Vzpomínka na Huga Lederera

V místech, kde stál rodný dům Huga Lederera, se v úterý 6. září sešli milovníci umění a historie, aby byli přítomni odkrytí sochařovy pamětní desky. V těchto místech totiž započala jeho hvězdná umělecká dráha.

odhalení desky H.Lederer

Bronzovou desku připomínající rodné místo sochaře Huga Lederera odhalili Vladimíra Durajková a Libor Šturc.  FOTO: -eis-

Hugo Lederer se narodil 16. listopadu 1871. Jeho otec byl dekoratér německé národnosti, matka pocházela z české rodiny. Mladý Hugo studoval na Odborné škole keramické ve Znojmě, po absolutoriu odešel do Erfurtu, kde se seznamoval s technikami modelování a odlévání v ateliéru Adalberta Deutschmanna. Později pracoval v Drážďanech, ve Vratislavi a následně v Berlíně. V roce 1895 přebral ateliér Roberta Toberentze, čímž se osamostatnil a nadále rozvíjel svůj talent. Vytvořil pomník Franze Liszta ve Výmaru, jeho návrh na památník kancléře Bismarcka získal první cenu. Postupem doby připravil celou řadu soch a plastik. Počátkem minulého století vytvořil pro kašnu ve Vratislavi sochu šermíře. Před dokončením pořídil sádrový odlitek této sochy, který věnoval znojemskému muzeu. Jeho díla zdobí galerie a muzea nejen v Evropě, ale i v Severní a Jižní Americe.

„Hugo Lederer se stal jedním z nejvýznamnějších představitelů takzvané neoklasické sochařské tendence vNěmecku ve dvacátých a počátkem třicátých let minulého století.

Mezi východiska jeho tvorby byla mimo jiné krajina a příroda v okolí rodného Znojma, do kterého se rád vracel a udržoval s ním vřelé vztahy. Přestože jako sochař byl známý především v Německu, byl v období první republiky osloven i z rodné země a pro Brno a Ústí nad Labem vytvořil několik soch,“ uvedl Oto Bouda v úvodním projevu před jeho rodným domem v ulici V Jirchářích.

Až do své smrti v roce 1940 Lederer vedl ateliér sochařství na Pruské akademii v Berlíně se specializací na figurální modelování. Za svoji tvorbu obdržel celou řadu ocenění a vyznamenání, například Pour le Mérite za vědu a umění (jeho nositeli jsou mimo jiné například A. Einstein, T. Mann, Fr. List, P. J. Šafařík, M. Planck, Ch. Darwin a další).

Otu Boudu vystřídal se svým vystoupením Libor Šturc, který následně společně s ředitelkou Jihomoravského muzea Vladimírou Durajkovou odhalil bronzovou desku připomínající místo narození velkého znojemského sochaře.

Autor: -eis-, Znojemsko  13.9.2011
další  materiály    k tématu:






tisk tisk 2011 další