OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2014 logo novin Znojemský deník
 16. 01. 2014
znak města Znojma

  Chranění netopýři žili

v Dolním parku

 
10. ledna 2014 kostel Stálky
              
V kauze netopýři hrozí radnici trest. Až dva miliony korun


Znojmo -  Šetření inspekce životního prostředí, hrozící pokuta a mlžení kolem náležitostí postupu úředníků. Takové jsou dozvuky nedávného kácení stromů v Dolním parku.

Dolní park - strom netopýrů
Odborníci z české inspekce životního prostředí u poraženého stromu, ve kterém zimovali netopýři Autor: DENÍK/Ilona Pergrová

Pokácení stromu ve znojemském Dolním parku, ve kterém zimovali netopýři rezaví, bude mít svou dohru. Odborníci z České inspekce životního prostředí řeší, zda úředníci na radnici nepochybili, a prověřují podezření z nedodržení podmínek nutných pro ochranu netopýrů.

Došlo totiž k ohrožení asi čtyř stovek chráněných živočichů. Nařízená opatření ve formě záklopek, která měla zabránit netopýrům zazimovat, na stromy nikdo nenamontoval.

„Na vyrušení netopýrů nás bezprostředně upozornila spousta lidí. Minulý pátek jsme proto provedli šetření přímo na místě a sepsali protokol. Celou záležitost řešíme jako podezření pro porušení podmínek pro ochranu chráněných druhů a nedodržení stanovené výjimky, která měla netopýry ochránit," uvedl Jan Auer z České inspekce životního prostředí.

Jak dodal, maximální výše pokuty je v takovém případě stanovena na dva miliony korun. „Na druhé straně je nutné vzít v úvahu i to, že pokácený pajasan měl zcela uhnilé kořeny a neměl žádnou dlouhodobou perspektivu," dodal Auer s tím, že v dutině pokáceného stromu zimovalo tři sta padesát až pět set netopýrů.

Většina z nich si našla nové zimoviště, několik jedinců zůstalo v útrobách poraženého kmene. „Dle slov znojemského odborníka na netopýry Antonína Reitera nebyl žádný z chráněných živočichů zraněný ani ohrožený na životě. Není ale vyloučeno, že zranění nebo mrtví netopýři zůstali v dutině," doplnil pracovník inspekce Auer s tím, že pokácený strom zůstává i přes poměrně nízké noční teploty stále na místě. Netopýři by v něm měli zimu přečkat.

„Podle zákona o ochraně přírody a krajiny zahájíme do jednoho měsíce správní řízení. Samotné rozhodnutí může trvat až devadesát dnů," naznačil další úřednické postupy Auer.

Šetření expertů přivítal šéf znojemského Okrašlovacího spolku Otto Bouda. „Inspekce náležitě zafungovala a udělala to, co měla. Pokud řeknou, že úředníci na radnici něco porušili, dotyční by si z toho měli vzít poučení pro příště. Podobné nedbalosti by se už neměly opakovat," řekl Bouda.

Radnice se brání tvrzením, že pajasan zahrnuli do plánovaného kácení dodatečně. „Oddálení skácení dotyčného stromu do doby, než by se netopýři ze stromu odstěhovali, nebylo možné z bezpečnostních důvodů," vysvětlila pouze mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Pokácení pajasanu z důvodu havarijního stavu doporučil přitom znalecký posudek z poloviny října loňského roku a je volně přístupný na webu města. Na otázku Deníku, proč radnice nepostupovala v souladu s nařízením krajského úřadu, mluvčí města neodpověděla.

Radnice, jak sama připouští, o výskytu netopýrů v Dolním parku věděla tři roky a měla také pokyny k tomu, jak termínově i technicky zamezení zimování netopýrů zvládnout


Znojemský Deník, 16.01.2013, Autor: Ilona Pergrová




tisk tisk 2014 další