OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2021 e_Rojnost
 02. 11. 2021
znak města Znojma Okrašlovací spolek byl obnoven
1992
1992 - 2022 OS ve Znojmě - logo
              
 
 
 
Okrašlovací spolek si dal velké úkoly. Dokáže je splnit?
 
Okrašlovací spolek se snažil už na počátku 90. let m. s. zabránit průtahu automobilové dopravy centrem města a bojoval zejména kvůli vysoké ceně 200 miliónů proti výstavbě koupaliště při areálu Louckého kláštera…
Naopak podařilo se zachovat historickou dlažbu na Masarykově náměstí. V souvislosti s dvoustým výročím narození spisovatele Sealsfielda, rodáka z Popic, se zasadil o umístění jeho busty v Horním parku, angažovali se v obnově studánek v okolí města, tlačili vedení radnice k budování cyklostezek a také navrhli změnu názvů ulic poplatných ideologii minulého režimu. Žel, jejich pozornosti patrně unikl kuriózní název ulice F. J. Curie, dříve Mendlova. V předsednictví znojemského okrašlovacího spolku se vystřídali postupně Mgr. Zdeněk Bína (1995–1996), ing. Karel Pavlíček (1997 1998), MUDr. Lubomír Černošek (1999–2004). V době od roku 2004 do roku 2007 byly funkce předsedy a jednatele spolku nahrazeny tříčlennou radou, kterou v té době tvořili PhDr. Kacetl, PhDr. Kozdas a Lenka Škrabánková. V následujících letech se spolek vrátil k původní praxi a v předsednické funkci opět stanul do roku 2010 MUDr. Černošek. Od roku 2011 až doposud je předsedou spolku Otto Bouda, jeho náměstky jsou ing. Karel Fiala a PhDr. Jiří Kacetl.

Prioritou programových bodů Okrašlovacího spolku je permanentní péče o městskou zeleň, nejen v pásu městských alejí, ale také o stromořadí v ulicích a v satelitních parcích. Spolek rovněž usiluje o úpravu prostoru za kapucínským klášterem, také bývalého vojenského hřbitova pod Jubilejním parkem… Chce revitalizovat a zpřístupnit břehy řeky Dyje, což předpokládá vrátit část k řece přilehlých zahrad ve veřejném zájmu a v souladu se zákonem o povodí řek. Zamýšlí obnovit zahradu a altán u Kramerovy vily, zpřístupnit a turisticky označit průchod k Obří hlavě až k Pivovarské rokli. Tlačí na využití Louckého kláštera. Má na zřeteli dopravu ve městě s ohledem na dokončení obchvatu (není upřesněno, v které jeho variantě, pozn. ROJ) a také modernizovat silniční a železniční spojení s významnými centry země. Chránit zajímavé stavební objekty i mimo městskou památkovou rezervaci, obnovit některé původní průchody mezi ulicemi, oživit Hradní ulici v areálu pivovaru, odstraňovat garáže v intravilánu města               i v jeho okolí…
Překážky: nezájem, neochota,
nepochopení a
různé zájmy

Něco z programu Okrašlovacího spolku bylo, byť třeba jen částečně, už uskutečněno, ale větší díl snah má před sebou. Zdá se, že hlavní překážkou jim je nezájem, neochota, nepochopení a také různé zájmy aktérů místní politické scény.

Na otázku Rojnosti – Jak se spolek staví ke klíčovým projektům města? – zakladatel a bývalý předseda spolku MUDr. Lubomír Černošek odpověděl: „Co se týče výstavby krytého bazénu v Louce, převažuje názor, že je to stavba nadbytečná, jež velmi zatíží znojemský městský rozpočet na mnoho let. Veřejnost ale proti není a ani náš spolek se k tomu nepostavil negativně, i když vzniká otázka, co se stávajícím bazénem na náměstí Svobody… Obchvat je potřeba dokončit ve stávajícím profilu kolem města. Myslíme, že vhodná doba byla opět na několik let promarněna… K vizualizaci parkovacího domu na náměstí Svobody byla na  spolku diskuse. Názor je nejednoznačný. Je argument, že dobrý návrh může dotvořit plochu. Protinávrh je ten, že náměstí by se neměla dotvářet těmito velkými technicistními stavbami, ale úplně jinak – běžnými domy, hotely apod. Navíc je ve Znojmě několik jiných lokalit, kde lze o parkovacím domu uvažovat.“


 



Zdroj: Historie Okrašlovacího spolku a korespondence s dr. L. Černoškem

Znojemské dění komentuje Jiří Cmunda Roupec, e-Rojnost č. 215, 2. 11. 2021


      

tisk tisk 2021 další