OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2016 logo novin Znojemský deník
 20.07.2016
znak města Znojma
PRVNÍ  KAMENY  ZMIZELÝCH  
VE  ZNOJMĚ
 
20. července 2016 kameny zmizelých 2016
              
kameny zmizelých
Autor: DENÍK/Attila Racek


Znojmo dostane první kameny zmizelých. Připomenou židovskou průmyslnickou rodinu

Znojmo – Památku Ireny a Jiřího Weinbergerových budou brzy v dlažbě Rudoleckého ulice ve Znojmě připomínat kameny zmizelých, takzvané stolpersteiny. Známou připomínku obětí holocaustu nechá  do chodníku vložit rodina.

Před pronásledováním a deportací utíkali a skrývali se, až se ze Znojma dostali do Maďarska, kde v roce 1942 jejich stopa zmizela. Po válce byli Irena Weinbergerová a její syn Jiří, z významné znojemské židovské průmyslnické rodiny prohlášeni za mrtvé.
Brzy jejich památku připomenou kameny zmizelých, takzvané stolpersteiny v dlažbě Rudoleckého ulice. „Jde o iniciativu samotné rodiny Weinbergerových, kteří dnes žijí ve Spojených státech. Jedna část rodiny navštívila Znojmo před čtyřmi roky, kdy se byli podívat v domech, které Weinbergerovi vlastnili. Pak si předali kontakty a nyní jsem dalším pomohl vyřídit příslušné povolení k umístění kamenů," řekl znojemský historik Jiří Kacetl.
Jak dodal, potomci znojemských Weinbergerových chystají umístění kamenů delší dobu. „Domlouvat to začali loni na jaře, oslovili umělce Guntera Demniga, který s kameny zmizelých začal. A protože umělec je velmi vytížený, našli volný termín právě na počátku letošního srpna. Slavností položení se uskuteční čtvrtého srpna," dodal Kacetl.
Kameny zmizelých považuje za dobrý nápad David Grossmann, který se o historii znojemské židovské komunity dlouhodobě zajímá. „Myslím, že je to velmi dobrý nápad. Dokonce je možná tahle jemná připomínka lepší než okázalé pomníky," uvažoval Grossmann.
Za důležité označil, že kameny mohou lidi pobízet k poznávání historie svého města. „Je dobré si připomínat, že Znojmo bylo vícekulturní město. Vinou složité historie dvacátého století odsud zmizelo mnohou sousedů, vedle Židů po válce i Němci. Jejich osudy příliš neznáme. A právě tyhle připomínky mohou přispět k tomu, abychom věděli, že Znojmo bývalo jiné město, než jaké ho známe dnes," podotkl Grossmann.
Například v Brně již má pokládání stolpersteinů svou tradici. „Už třetí rok pokládáme vždy čtyři kameny za rok," vysvětlil místopředseda Sokola Michal Doležel. Do konce loňského roku jich ve městě položili kolem sto deseti.



Autor článku: Martin Moštěk, 
Znojemský deník 20.7.2016
      

tisk tisk 2016 další