AQUAPARKY MAJÍ PO CELÉM SVĚTĚ, LOUKU NIKDE

Činnost Okrašlovacího spolku ve Znojmě je v posledních měsících v souvislosti s problémem výstavby tzv. městské plovárny (aquaparku) v areálu bývalého Louckého kláštera soustavně skandalizována a nepravdivě interpretována zejména ze strany některých veřejných představitelů radnice prostřednictvím na nich závislých médií. Okrašlovací spolek je proto nucen obrátit se na veřejnost s následující informací.
Okrašlovací spolek ve Znojmě je nepolitickým, dobrovolným zájmovým sdružením občanů usilujících o všestranné zkrášlování města Znojma a jeho okolí. Byl založen v roce 1878 a jeho činnost byla obnovena v roce 1992.
Pro dosažení veřejně prospěšných cílů podporuje ochranu kulturního a přírodního dědictví, rozvoj místní kultury, jemného cestovního ruchu, ochranu a rozšiřování zeleně. Angažuje se při utváření vzhledu města a okolí s ohledem na historická, památková i vlastivědná hlediska. Podílí se na nezávislé veřejné kontrole a odborné oponentuře činnosti orgánů a institucí veřejné správy, podnikatelských a jiných subjektů.
Smyslem spolkové činnosti je naplňování principů občanské společnosti a jejích atributů, kterými jsou svoboda projevu, tolerance k jiným názorům, schopnost vést dialog i svobodné sdružování občanů.
Za dobu své novodobé existence se naše sdružení angažovalo v některých oblastech, které považujeme za důležité pro život města i jeho obyvatel. Konkrétně lze uvést například: připomínkování územního plánu Znojma, vyjádření k obnově vybraných památkových objektů v MPR Znojmo, podporu projektu obnovy městských kašen, obnovení Cendelínové studánky na úpatí Kraví hory, vytypování lokalizace pamětních desek významným osobnostem spjatým s naším městem, iniciování opravy sochy Charlese Sealsfielda v parku u lázní. Konkrétními návrhy jsme se snažili přispět k řešení palčivé dopravní situace ve městě. Svoje názory jsme opakovaně vyslovovali mimo jiné k problému nevhodného využívání části městského parku nad náměstím Republiky pekařskou firmou, k dle našeho názoru naprosto nevhodné výstavbě čerpací stanice Shell v ochranném pásmu MPR. Vyjádřili jsme i podporu záměru prestižní britské nadace Sue Ryder vybudovat v areálu bývalého kapucínského kláštera na náměstí TGM Komunitní centrum poskytující zdravotní a sociální služby. Iniciovali jsme obnovu Růžové zahrady u Karolininých sadů a úpravy Gránického lesoparku.
V současné době připravujeme projekt Aleje Evropy na Vídeňské ulici, směřující k nutnému ozdravění a celkovému zpříjemnění této přetížené komunikace. V nedávných dnech se náš spolek stal členem sdružení Greenways, mezinárodního hnutí, které podporuje aktivity šetrného cestovního ruchu ve vazbě na koridor turistické stezky Praha - Vídeň. Spolupracujeme úzce nejen s jinými podobně zaměřenými nevládními organizacemi v regionu, ale našimi partnery jsou například i Klub Za starou Prahu, spolek Přátelé starého Jindřichova Hradce atd.
Je zcela přirozené, že nemůžeme zůstat stranou i v tak závažné věci, kterou je zachování mimořádných a jedinečných hodnot areálu bývalého premonstrátského kláštera v Louce. Zároveň chápeme a podporujeme potřebu vybudování nového městského koupaliště. Avšak jsme přesvědčeni, že spojování těchto dvou zcela odlišných problémů nemůže přinést optimální a tolik potřebné řešení ani jednoho z nich. Umístění velkokapacitního koupaliště do prostoru bývalých klášterních parků a sadů, byť poznamenaných po více než 150 let trvajícím nevhodným využíváním, je špatné a nepřijatelné. Realizace koupaliště s atrakcemi disneylandovského typu by znamenala pokračování barbarského zásahu, způsobeného v minulém režimu výstavbou hradby paneláků, která nevratným způsobem zničila krásné a charakteristické panorama unikátní barokní architektury. Existuje mnoho dalších důležitých argumentů proti výstavbě koupaliště v dané lokalitě, na které jsme mnohokrát upozorňovali. Jsou to aspekty ekonomické, otázky zhoršení životního prostředí, další již neúnosné zvýšení dopravní zátěže a celá řada jiných.
Budoucnost sporného prostoru vidíme v obnovení jeho původní funkce, tj. založení ploch veřejné zeleně v podobě parku široce využitelného občany a návštěvníky města. Touto úpravou nebude degradován, ale naopak povýšen vskutku evropský význam a unikátní charakter celého historického areálu kláštera. S tím koresponduje naše snaha o hledání způsobu adekvátního využití kláštera a jeho prohlášení za národní kulturní památku. Při odpovědném a profesionálním přístupu k řešení otázky lokalizace nového městského koupaliště lze nepochybně nalézt jiné vhodnější umístění.
Nezávisle na nás se podobně vyslovily i tak významné instituce, jakými jsou Ústav dějin umění Akademie věd ČR, Uměleckohistorická společnost v Českých zemích a státní památkové ústavy v Praze i Brně. Dle našich informací se ani ministr kultury nestaví k této věci zdaleka tak pozitivně, jak bylo prezentováno v okresních médiích.
Z výčtu všech našich aktivit je dostatečně zřejmé kdo jsme a co chceme. Scházíme se pravidelně jedenkrát za dva týdny, vždy ve čtvrtek v 18,00 hodin v restauraci U Karla na Mikulášském náměstí. Neuzavíráme se nikomu, neskrýváme se v žádné anonymitě a rádi mezi námi uvítáme kohokoliv. Opakovaně jsme mezi sebe zvali a znovu otevřeně zveme i zastupitele našeho města. Upřímně usilujeme o rozvoj a prospěch města, navazující na jeho významnou historickou minulost. K tomu využíváme všech legitimních prostředků běžných v každé demokratické společnosti. O to víc nás mrzí, že je to právě znojemská radnice, která reaguje způsobem neslušným.


Okrašlovací spolek ve Znojmě


zpátky úvod