logo

Č i n n o s t

2 0 1 1 


OS

ve

ZNOJMĚ
                                        
               
Spolková procházka dunajskou metropolí 
 
V sobotu 14.5.2011 nás vlak City-shuttle R-2217 nesoucí jméno "Technisches Museum Wien" ("Vídeňské technické muzeum") opět přivezl ze Znojma do Vídně. Protože jsme vyjeli už před 7 hodinou ranní, byla spousta času k procházce celou historickou Vídní. Tentokrát jsme se zaměřili na parky, zeleň, architekturu a umění.
Protože ve Znojmě již dlouho diskutujeme o komplexní obnově našich parků, správném ošetřování a obnově zeleně, podívali jsme se podrobněji, jak to dělají naši sousedé. A dělají to opravdu dobře.
Již srovnání budovy a udržování okolí ředitelství městské zeleně ve Vídni a umaštěných kanceláří ve starém a posprejovaném objektu na výpadovce plné smogu, na Pražské ve Znojmě mluví za vše.


znojmo 01 Vídeň 01
Znojmo 02 Vídeň 02

Znojmo
Vídeň

Místo mnoha slov stačí pár fotografií k porovnání.

Také údržba jednotlivých stromů - to jsou dva neslučitelné světy: ve Vídni má každý strom své číslo a je o něm veden - jeho zdravotní stav, údržba a další důležité údaje. Tak se prakticky nemůže stát, aby se "z ničeho nic" při větším větru strom spadl a nadělal škody, jak je to běžné u nás. (Vídeň má na svých ulicích 100.000 stromů.)
I lípy, které u nás "nesnesou" růst u hlavních cest (a celá stromořadí jsou pak vykácena: naposledy ve Znojmě na Pražské, na jaře 2011) zde velmi dobře prospívají i na Ringu - hlavní okružní třídě ve středu města. (Denně tudy projede 30.000 vozidel.) 
Totéž je možno říci o parcích, respektujících historické hodnoty i ve zdánlivých detailech (kandelábry, lavičky, okrouhlé cesty) a jsou doplněny mnoha sochami, jezírky, zahradními altánky a restauracemi.
U nás je komplexní péče o revitalizaci opět odležena. Důvod? "Nejsou peníze".
Ale dosti nářků. Náš spolek se věnoval i architektuře, a to jak staré i moderní. Ve dvou navštívených kostelích (dominikánském a jezuitském) jsme se mohli obdivovat bohatost a krásu rakouského baroka,jehož ozvěny jsou i v naších kostelích, pak jsme se dostali k veřejným stavbám zakladatelů moderní architektury - stavbě poštovní spořitelny Otto Wagnera a strohé fasádě obchodního domu Goldmann a Salatsch od Adolfa Loose (neboť "ornament je zločin") přímo naproti Hofburgu. Konzervativní císař zde pak prý k oknu s výhledem na tento dům ani nechodil.
Zlatým hřebem však byla návštěva Albertiny s výstavou umělců skupiny Der Blaue Reiter (Kandinský atd.) a pop-artového Američana 60-tých let 20.stol. Roy Liechtensteina.
Pak jsme před Hofburgem učinili i jeden objev, významný pro naše město - na podstavci jezdecké sochy arcivévody Karla (autorem je Anton Dominik von Fernkorn, který také vytořil sochu bohyně Niké na našem Komenském nám.) jsou připomínky jeho slavných bitev, zvláště s Napoleonem. Je zde - vpředu proti hradu - erb s nápisem "Znaim, 11.12. Juli 1809", kde arcivévoda velel rakouskému vojsku.
Neopomněli jsme navštívit ani dvě vídeňské kavárny, z toho jednu z nejslavněších: "Café Landtmann", vedle Burgtheatru.
A nakonec zbyla i chvíle času na zběžnou prohlídku Prátru - mnozí zde byli naposledy ještě jako děti. Pak již odjezd ze stanice Praterstern "naším" vlakem do Znojma.

Příjemný a poučný výlet!

Fotky z tohoto výletu najdete v naší fotogalerii

Dr. L. Černošek, květen 2011.
   
zpátky úvod