logo - OS


Okrašlovací spolek ve znojmě

založen 1878 - obnoven 1992

obrázek Znojma


vlajka nOE

vlajka - zn

vlajka JM
JM


Kontakty mezi Dolním Rakouskem a Jižní Moravou
   
   

Vedení Znojma žádá o otevření hranic s Rakouskem. Břeclavští podnět podporují

Vedení Znojma se zasazuje o otevření hranic s Dolním Rakouskem. Důležitost volného cestování ztvrdili starosta města Jakub Malačka spolu s místostarostou Lukášem Davidem v dopise adresovaném rakouskému spolkovému ministrovi vnitra Karlu Nehammerovi.


otveřte hranice
Kontrola na hraničním přechodu při vjezdu do Rakouska. | Foto: Deník/Petr Turek


Apelovali v něm, aby tamní ministerstvo zvážilo všechny možnosti a v dohodě s Ministerstvem vnitra České republiky umožnilo co nejrychlejší návrat k předkrizovému stavu a otevření státní hranice. „Vážený pane ministře! Obracíme se na vás jménem tisícovek občanů města Znojma, největšího města položeného v těsné blízkosti moravsko-dolnorakouské hranice. Čtyřicet let komunistické totality jsme byli zapomenutou periferií státu, nyní kvůli mimořádným rozhodnutím vlád obou států a znovu zavedeným kontrolám hranic mezi Českou republikou s Rakouskem se již půl roku v tomto odříznutém postavení nalézáme opět,“ stojí v dopise, pod kterým je podepsaný starosta Malačka.
 
Znojemští argumentují epidemiologickou situací v obou státech. „Zlepšila se natolik, že již není důvodné hovořit o pandemii, ani o lokálních ohniscích epidemie. Není tedy důvodné, aby byla hranice i nadále proti úmluvám z Schengenu pro běžný styk a cestování uzavřena,“ uvedli v dopise nejvyšší představitelé znojemské radnice.

Jak doplnili, pro město Znojmo a okolní okres, který je dlouhodobě vyhodnocovaný jako jeden z nejproblematičtějších ze socioekonomického hlediska na jižní Moravě, jsou uzavřené hranice fatálním opatřením. „Toto opatření podkopává jeho ekonomickou stabilitu a životní úroveň zdejších občanů. Stovky znojemských podnikatelů jsou existenčně závislí na rakouských zákaznících, na obchodu s rakouskými firmami. Zvláště prekérní situaci zažívají ve frontách před hraničními kontrolami naši pendleři, dojíždějící za živobytím do rakouského příhraničí, či roztržené rodiny a přátelé,“ uvedli Znojemští.

K výzvě se ústně připojil i starosta Břeclavi Svatopluk Pěček. „Rozhodně tento podnět znojemských kolegů vítám, podporuji ho a plně s ním souhlasím i v návaznosti na hraniční přechod Břeclav – Reintal a další hraniční přechody u nás na Břeclavsku,“ uvedl pro Deník Rovnost Pěček.Autor: Iva Haghofer, Znojemský deník, 13.05.2021

zpátky úvod