malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě
Staré Znojmo - obrázek

Naše životní prostředí


                                        
   
 životní prostředí - město
 

  
Špína u autobusového nádraží ve Znojmě: svitla naděje, aby odpadky zmizely


Zdrcující vizitka, tak označují obyvatelé Znojma množství odpadků a nepořádek v okolí autobusového nádraží. Cestující včetně turistů musí míjet rozházené lahve od nápojů, šlapat na nedopalky cigaret, papírky. Nepořádek na pozemcích bývalého nádraží v ulici Milady Horákové, které vlastní soukromá společnost, kritizují lidé už léta.

autobusové nádraží
Cestující a kolemjdoucí si všímají nepořádku panujícího v blízkosti starého autobusového nádraží ve Znojmě.
Po zemi se válí plastové lahve, kelímky od kávy a další odpadky. | Foto: Deník/Martin Moštěk



Je to bolavé místo našeho města. Obrovské množství odpadků nikdo neuklízí. Kromě místních občanů prochází místem i návštěvníci Znojma přijíždějící vlakem nebo autobusem. Jejich prvotní obraz o našem městě musí být více, než zdrcující,“  zlobil se například Petr Lazárek.

Na to poukázala i Květoslava Jandásková. „Na jednu stranu se vynakládají obrovské peníze na propagaci města a turisté sem přijíždí po tisících. Když dorazí vlakem nebo autobusem musí být znechuceni,“ mínila žena.

Bývalé autobusové nádraží prodalo v době velké privatizace město Znojmo za symbolickou korunu ČSAD, nyní společnosti Basis se sídlem v Prostějově. Vedení společnosti, ale s městem dlouhodobě nekomunikovalo. Podle zjištění Deníku Rovnost může být důvodem neúspěch v zakázce městské veřejné dopravy. Což byl záměr tehdejších kupců nádraží. Město ale vypsalo výběrové řízení, v němž obstál jiný dopravce. Vztahy zamrzly a prostor nádraží od té doby nikdo neudržuje.

Úklid zaplatí město
V těchto dnech ale podle starosty Jakuba Malačky nastal průlom. „Podařilo se nám sjednat dohodu s jednatelem společnosti na pravidelném úklidu. Zajistit ho ale musí město na vlastní náklady, je to zatím jediné řešení. Stížnosti obyvatel se hromadí a nás to také trápí,“ nastínil Malačka.
Z počátku půjde podle něj o méně časté úklidy v budoucnu by chtěli představitelé radnice vyjednat četnější termíny, případně jiné řešení.

autobusové nádraží
 
 

K úklidu je souhlas vlastníka pozemků nutný, zvlášť, když je, jako tento, zabezpečený. Jinak by město podle starosty čelilo neoprávněnému vniknutí a hrozbě právníků. Donutit vlastníka k úklidu je podle Malačky nemožné. „Možnosti jsou s naší legislativou nulové. Stavební úřad nemůže zasáhnout, pokud se nejedná o černou skládku nebo obecné ohrožení, jako třeba chátrající dům, který hrozí zřícením. Což není tento případ,“ vysvětlil Malačka.

Jedním ze dvou jednatelů společnosti Basis, která se zabývá mimo jiné dopravou, je znojemský obyvatel Josef Novák. S médii ale dlouhodobě nekomunikuje, jeho vyjádření se redakci nepodařilo získat ani tentokrát.
   

Autorka: Dagmar Sedláčková, Znojemský deník, 03.09. 2021
Foto: Martin Moštěk (1, 3-14), Petr Lazarek (2)

   
zpátky úvod