malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě
      Staré Znojmo - obrázek

 Naše životní prostředí


                                        
   
životní prostředí - město  
   
 

Znojmáci jsou nejlepší třídiči odpadu v kraji, a tak jim za to město zvýšilo poplatky


V závěru minulého roku schválilo Zastupitelstvo města Znojma obecně závaznou vyhlášku zvyšující poplatek za odstraňování komunálního odpadu z dosavadních z dosavadních 400 korun na 600. Podle tiskové zprávy a ze slov tehdejšího starosty Jana Groise je to reakce na zvýšení nákladů na odpadové hospodářství (v roce 2019 činily na občana 1336 Kč).
 Nyní
nastává paradoxní situace. Vedení města občany chválí za třídění odpadu a díky jejich snaze je Znojmo aktuálně v kategorii měst nad 10 000 obyvatel nejlepší v Jihomoravském kraji, ale místo benefitu jim napařilo vyšší poplatek. Město přitom od vyhlašovatele soutěže v třídění odpadu dostává od společnosti UKO-KOM finanční odměnu. Bez ochoty lidí třídit by ji nemělo. Radnice si situaci zjednodušila. Místo aby hledala možnosti úspor v systému, či vyjednala výhodnější smlouvy s firmami zajišťujícími svoz odpadu, hodila problém na lidi.

Minulé vedení města rozhodlo o zvýšení poplatku za odpad i jako reakci na výpadek ve financích města, způsobený vládním daňovým balíčkem, v jehož důsledku Znojmo přijde podle Groise ročně až o 70 miliónů korun. Proto je prý nutno hledat nové zdroje příjmů do rozpočtu. Daňové balíčky jsou opatřením státní správy v souvislosti s výjimečnou zdravotní situací, na níž lidé nemají žádný podíl. Z jednání v parlamentu navíc vyplynulo, že kompenzace poskytnuté obcím by měly jejich daňové výpadky do valné míry krýt.

Mnozí Znojmáci od nového vedení města teď očekávají, že loňskou vyhlášku o odpadech zreviduje. Poukazují při tom na zvýšené výlohy radnice, vzniklé rozšířením počtu místostarostů a vytvořením nového výboru s uvolněným předsedou. To jsou náklady, které vyplynuly z Groisova sebezáchovného plánu pomocí rekonstrukce vedení města. Město ale nejde řídit jako hospodu, v níž se hospodský za výpadek tržeb hojí na štamgastech.


Lidé doufají,
že nové
vedení
města
vyhlášku zreviduje


Znojemské dění komentuje Jiří Cmunda Roupec, e-Rojnost č. 176, 2. 2. 2021
   
   
zpátky úvod