malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě
Staré Znojmo - obrázek

Naše životní prostředí


                                        

 životní prostředí - krajina
   
   
Přehrada ve Znojmě je na suchu. Podívejte se, co skrývá bahno
     
Rozpraskaná zem a neobvyklý nález, který je jinak ukrytý pod hladinou. Pod Královým stolcem ve Znojmě zaznamenali v posledních dnech všímaví lidé neobvykle málo vody. Překvapil je také bunkr nebo-li řopík vybudovaný ve třicátých letech u pozůstatků dávného mostu.
   
Dyje - sucho 2023
Znojemská přehrada pod Královým stolcem dne 15. července. | Video: Libor Kai
 
„Nízký stav vody ve znojemské přehradě odhaluje historii údolí Dyje v Trauznicích. Viditelné jsou i nájezdy na bývalý Trauznický most, po kterém si kdysi obyvatelé Popic zkracovali cestu do Znojma či na Hradiště. Uprostřed usazenin bahna přehrady je viditelný bunkr z roku 1937,“ přiblížil neobvyklý pohled znojemský historik Jiří Kacetl.
Na nízkém stavu hladiny v přehradě se nepodepsalo pouze sucho, ale také opatření vodohospodářů. „Nižší naplněnost zásobních prostorů má nádrž Znojmo, a to čtrnáct procent. Důvodem jsou plánované opravy. Hladiny na všech nádržích Povodí Moravy jsou převážně setrvalé nebo mírně klesající,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Jak upřesnil, plánované opravy nejsou akcí Povodí Moravy, ale společnostni E.ON, která je vlastníkem a provozovatelem malé vodní elektrárny.
 
Dyje - sucho 2023


     

Webeditorka: Ilona Pergrová, Znojemský deník, 18.7.2023
   

zpátky úvod