alej roku  -  logo
malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě
      Staré Znojmo - obrázek

 Naše životní prostředí


            alej roku  -  logoalej roku  -  logo                            

 


Anketu o alej roku vyhrálo stromořadí na Blanensku


Svárovská alej. Zhruba šest set metrů dlouhé lipové stromořadí mezi částí Velkých Opatovic Svárovem a letovickou částí Chlum na Blanensku. Místní je zřejmě vysázeli před sto lety jako Stromy svobody. Roste v něm osmdesát lip. Nyní získaly republikový titul Alej roku.


Svárovská alej -  vítěz_2020Jubilejní desátý ročník ankety o nejkrásnější alej roku vyhrálo stromořadí stoletých lip u Velkých Opatovic na Blanensku. Soutěžilo 132 alejí, uvedl mluvčí pořadatelského sdružení Arnika Jiří Kaňa. V předchozím ročníku se klání zúčastnilo 96 alejí, vyhrálo historické stromořadí u Rakovnického potoka ve Středočeském kraji. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.
 
"V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7000 lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí," uvedla Karolina Kostićová z Arniky.

Vítězná alej roste mezi místní částí Velkých Opatovic Svárov a místní částí Letovic Chlum. Je jednou z posledních velkých alejí v regionu Boskovicka na Blanensku. Je dlouhá 600 metrů a vysazena byla zřejmě v roce 1920 při celonárodní výsadbě Stromů svobody. Tvoří ji 80 lip, z nichž ale 50 má jít k zemi kvůli rozšiřování silnice. Dostala 585 hlasů.


Alej - Velké Opatovice-Svárov


Text: Velké Opatovice (ČTK), ekolist.cz, 11.1.2021 
Foto: Hana Rozbořilová (1),  Ondřej Navrátil (2)

 
 
 ps
 
 Je třeba si uvědomit:

Pro zdravé životní prostředí je jedna stoletá lípa důležitější než sto km dálnice


Karel Jakl, OS Znojmo, 3.2.2021   
zpátky úvod