malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě
Staré Znojmo - obrázek

Naše životní prostředí


                                        

 životní prostředí - krajina
   
   
Lípy u Čafky ve Znojmě usychají. Zachránit je má nová zemina a blok proti autům
     
Pevných zábran u stromů před fotbalovým stadionem Čafka si mohli všimnout v těchto dnech řidiči, kteří parkují v Rooseveltově ulici ve Znojmě. Důvodem je záchrana usychajících lip.
   

lípy u Čafky
Městská zeleň řeší zdravotní stav stromů u Čafky v Rooseveltově ulici ve Znojmě. | Foto: Deník/Ilona Pergrová

„Městská zeleň naváží kolem stromů novou zeminu a instaluje před ně pevné zábrany. Cílem je zachránit stávající stromořadí. Počet parkovacích míst zůstane přitom zachovaný,“ sdělila Denisa Mandátová z oddělení vnějších vztahů znojemské radnice.

Jak připomněla, stromy začaly usychat již po roce 2015, kdy byly odstraněné původní zábrany, které bránily autům najíždět těsně ke stromům. Povrch byl zpevněný makadamem.

Se záchranou stromů začali pracovníci Městské zeleně loni. „Provedli jsme hloubkovou injektáž s aplikací hydrogelu a prokypřili jsme půdní profil. Usychání se zpomalilo, nicméně k degradaci stromů docházelo i nadále,“ vysvětlil ředitel Městské zeleně Radoslav Habrdle s tím, že nyní odtěžili zhutnělou vrstvu kolem stromů až do hloubky dvaceti centimetrů, aplikovali hydrogel a nasadili kvalitní ornici s trávou. „Tím se vytvořila alespoň minimální zasakovací plocha,“ popsal aktuální práce Habrdle.

Oslovení lidé přímo na místě snahu o zcáhranu vítají. „Že stromy nejsou v pořádku, pozoruji už delší dobu. Uvidíme, jestli opatření pomůžou. Bylo by to škoda. Lípy jsou krásné zrovna teď na začátku léta kvetou a krásně voní. A navíc poskytují stín," řekla žena, která se představila jako Marie, příjmení uvést nechtěla.

Ochránit lípy podle radnice pomohou i nové zábrany o šířce přesahující jeden metr. Zabrání znovu autům najíždět až těsně před stromy tak, jako to bývalo zvykem před více nže osmi lety.

Stromořadí v Rooseveltově ulici tvoří lípy plstnaté. Vysázeno bylo v roce 2013.

   
lépy u Čafky


     

Webeditorka: Ilona Pergrová, Znojemský deník, 8. 7. 2023
   

zpátky úvod