malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě
Staré Znojmo - obrázek

Naše životní prostředí


                                        

 životní prostředí - krajina
   

údolí Lesky volá  o pomoc

tvoříme Znojmo - nezájem

 
Letošní ročník akce Tvoříme Znojmo ukázal kromě iniciativy, kterou někteří občané projevili ve prospěch vzhledu a vybavenosti svých bydlišť, také vážné, dá se říci systémové slabiny.Participativní rozpočet je reakce na nezájem občanů o věci veřejné, který zase odráží přehlížení potřeb lidí místní politickou reprezentací. Vyčlenění jistého dílu peněz z obecního rozpočtu na akce dle výběru občanů pomáhá rozhýbat aktivitu části obyvatel. Jen nápad ovšem nestačí. Iniciátoři musí prokázat širší zájem a zajistit si občanskou podporu svého nápadu. To má prokázat hlasování veřejnosti. Protože se nedostává peněz pro všechny návrhy, slouží hlasování i k určení projektu s největší podporou. Dvěma projektům s nejvyšší podporou je přiřčeno finanční krytí.

Hlasování se děje jednak fyzicky, přiřazením hlasovacích lístků k tomu kterému projektu, a následně elektronicky pomocí systémů Mobilní rozhlas a Portál občana. To, že jeden volič může dát jednomu projektu pět hlasů, vyplývá zřejmě ze snahy předejít rovnosti volební přízně. Stejný účel může mít dvojnásobná váha hlasu při fyzickém hlasování a prostřednictvím Portálu občana. Tu výhodu nemá hlasování systémem Mobilní rozhlas. To asi
proto, že tento systém umožňuje zbuntování všech možných voličů, včetně mimoznojemských a bez vazby, znalosti a potřeby dané lokality. Možnost dávat záporné hlasy konkurenčním projektům nepatří k férovému způsobu soutěže. Systém nebyl vymyšlen ve Znojmě, ale byl „opsán“ odjinud. Stejně funguje například v Brně.

Elektronický způsob hlasování znovu odhalil nízkou počítačovou zběhlost, zejména u starších občanů, což mnohé z nich od hlasování odradilo nebo je po chybném postupu nepustilo systémem dál. Zřejmě se v každém realizačním týmu pak nalezl „ajťák“ jenž obstaral hlasování za celou lokální komunitu. I tím je výsledek zkreslen.

Mezi návrhy byl od počátku patrný významový nepoměr projektů. Na jedné straně návrhy ryze místní povahy (dětská hřiště, úprava fotbalových kabin, vysazení stromů) a na druhém pólu projekty s významem pro celé město (říční plovárna v Louce, Zpřístupnění a rekultivace horního toku potoka Leska), které by do participativního rozpočtování a občanské realizace neměly vůbec spadat, neboť svým významem jednoznačné patří do ranku správce města.Zejména jedna ze tří znojemských vodotečí tvořená potokem Leska trpí letitou zanedbaností
mimo zájem a povinnost města coby řádného správce svěřeného správního celku. Mnohé z úseků se staly místy pro vznik černých skládek. Právě proto, že město ani po opakovaných upozorněních neudělalo nic pro nápravu tristního stavu Lesky, rozhodl se znojemský Okrašlovací spolek docílit změny cestou přes akci Tvoříme Znojmo. Už při ohlašování projektů muselo být úředníkům a vedení města jasné, že se občanskou aktivitou řeší to, co město zanedbalo.
   Tvoříme znojmo - změna ?

Výsledky hlasování:

V kategorii projektů pro město budou realizovány v roce 2022: Rekonstrukce kabin TJ Sokol Přímětice a přírodní plovárna na Dyji. Ve třídě projektů městských částí se uskuteční úprava plochy u hřbitova na Hradišti a tzv. pumppark, což je druh zábavné dráhy pro cyklisty. Výsledky hlasování budou předloženy Radě města Znojma a zastupitelům ke schválení. Při současné praxi těžko lze očekávat revizi výsledku, byť v některých případech nepoměr bije do očí.

Možná se členové Okrašlovacího spolku pokusí příští rok protlačit znovu svůj projekt
revitalizace Lesky, ale Rojnost by spíš očekávala, že se vedení města chytí za nos a bude se snažit samo napravit dluh, který u Lesky má. Stejně tak doufám, že ve prospěch Lesky budou konat zastupitelé, především ti, kteří jsou i členy Okrašlovacího spolku a z opozičních lavic je podpoří zástupci ANO, Pirátů, komunistů, SPD a může to být i podnět k probuzení hnutí Znojmáci.

 Znojemské dění komentuje Jiří Cmunda Roupec, e-Rojnost č. 212, 12. 10. 2021                     
   
                         

zpátky úvod