malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě
Staré Znojmo - obrázek

Naše životní prostředí


                                        

 životní prostředí - krajina
   

údolí Lesky volá  o pomoc

Tvoříme  Znojmo  2022

 

Tak trochu z nouze ctnost

Jeden ze způsobů, jak vtáhnout občany do rozhodování o vybavenosti měst a jejich částí, je takzvaný participativní rozpočet. Město při něm vyčlení ze svých financí jistou část, která je pak k dispozici autorům z řad občanů a jejich návrhům. Město kromě odborných konzultací a administrace do výběru nezasahuje a ponechává prostřednictvím hlasování vše na vůli veřejnosti. Ve Znojmě se participativní rozpočtování uskutečňuje prostřednictvím akce Tvoříme Znojmo. Letos se rozběhla už do čtvrtého ročníku, v němž jsou autorům k dispozici čtyři milióny korun. Do soutěže o podíl na finančním krytí svých návrhů letos vstoupilo dvanáct autorů. Čtyři návrhy se týkají města Znojma, osm městských částí. Vzhledem k tomu, že celková suma se má mezi Znojmo-město a přilehlé části dělit půl na půl, pak je to očividná disproporce. Po přípravných fázích se ostrý start uskutečnil 2. září v sálu Znojemské besedy, kde autoři sami představili své návrhy, o nichž se následně hlasovalo formou udělením hlasovacích lístků. Každý účastník dostal pět kladných zelené barvy a dva růžové pro vyjádření nesouhlasu, přičemž každý lístek měl dvojnásobnou hodnotu. Dost dobře nechápu, proč byl stanoven takto komplikovaný systém.
Prezentace měla být veřejná, ale zdálo se, že mezi účastníky byli jen prezentátoři a jimi přivedení podporovatelé jejich projektů. Údajně se hlasovací lístky nedostaly na pozdně příchozí a někteří snad už ani nebyli do sálu vpuštěni. Žel vyskytly se i některé další okolnosti poněkud zpochybňující regulérnost soutěže. Na první pohled byli ve výhodě například autoři projektu na rekonstrukci kabin TJ Sokol Přímětice, pro něž přišli v klubových dresech hlasovat snad dvě desítky mladých přímětických sportovců.

Zatímco jiný přímětický projekt – postavení cyklo pumptracku, měl podpůrnou klaku podstatně menší. To organizátoři akce evidentně nedomysleli. Jistě, hlasovat se bude ještě dál. Od šestého září do konce tohoto měsíce lze, přidělit jednotlivým projektům další hlasy on-line prostřednictvím systému Mobilní rozhlas. Tímto způsobem bude možno udělit pět kladných hlasů a dva záporné. Druhý způsob hlasování umožňuje systém Portál občana. Tohoto způsobu mohou využít jen lidé s trvalým bydlištěm ve Znojmě či v jeho městských částech, ale jejich hlasy opět pět plus a dva minus, budou mít dvojnásobnou hodnotu jako při fyzickém hlasování. Snad se v tom všichni vyznají.

Velice si vážím všech, kteří se do soutěže zapojili, a již prezentace ukázala, že přípravě věnovali nemálo času a úsilí. Všechny projekty mají zřejmě svůj smysl, i když se mnohým z jiných částí Znojma mohou zdát některé méně potřebné. Na druhou stranu je možno celou akci organizovanou městem, vidět i jako ctnost z nouze. Patrně, kdyby se nenašli lidé, kteří předložili návrhy například na vybudování říčního koupaliště v Louce, zkulturnění zanedbané plochy na Hradišti před hřbitovem, či léta přehlíženého tristního stavu potoka Leska, vedení Znojma by si těchto lokalit asi dál nevšímalo.

                                
Znojemské dění komentuje Jiří Cmunda Roupec, e-Rojnost č. č. 208, 14. 9. 2021                                                 
 

   
zpátky úvod