malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Ruinu v Kravsku zachránila místní rodina, v někdejší továrně nechali obří bubny

     
Víc, než dvacet let chátrala. Dříve středověká krčma, později továrna na výrobu keramiky v Kravsku na Znojemsku teď vstala z popela. Rodina ji opravila na vlastní náklady.   
                                 
Kravsko - Kocanda
 Kdysi středověká krčma, později továrna na výrobu keramiky v Kravsku na Znojemsku zvaná Kocanda po rekonstrukci.  
Na vlastní náklady ji opravili manželé Ludmila a Jan Zmekovi.  | Foto: Deník/Dagmar Sedláčková

  
Ve středověku si tam dávali pocestní korbel piva, žejdlík vína nebo chutnou krmi. Před dvě stě lety se ze zájezdního hostince na statku zvaném Kocanda v obci Kravsko na Znojemsku stala už továrna na výrobu keramiky. Ještě nedávno ale hrozil chátrající památce zánik. Ruinu zachránili místní nadšenci Ludmila a Jan Zmekovi. Dnes za to sklízí uznání architektů, památkářů i místních obyvatel.

Bortící se budovy na kopci za obcí přeměnili manželé na penzion a společenské centrum. „Na ruiny jsme zatížení a protože žena pochází z Kravska, koupil jsem jí statek před čtyřmi lety jako dárek k Vánocům,“ prozradil Jan Zmeko.

Odbornou pomoc při rekonstrukci našli životní partneři v rodině. „Dcera s manželem jsou architekti. Jejich cit pro zachování původních věcí se na výsledku významně podepsal,“ ocenil Zmeko.

Návštěvníky zaujmou původní odkryté omítky uvnitř budov i zvenku, železná konstrukce skleněné střechy na terase se starým nátěrem, pod nímž prostupuje rez. Nebo původní dřevěná prkna na podlaze v pokojích hostů. „Nevadí, že občas trochu vržou, je to autentické,“ podotkl zeť majitele Jan Hora z architektonické kanceláře ORA Znojmo.
   
Kravsko - Kocanda
 
Rekonstrukce památkově chráněného statku, jemuž dominuje barokní budova, byla pro rodinné architekty výzvou. „Historie budov v sobě nese barokní i novodobé industriální prvky z továrny na keramiku. Snažíme se je maximálně zachovat, nahrazujeme je jen minimálně. Například poškozené dřevěné trámy a střešní krytinu. Je to také ekonomičtější,“ dodal Hora.

A tak v budoucí recepci, v níž práce ještě pokračují, budou moci návštěvníci obdivovat obří míchací bubny na sádru, z jejíž směsi se kdysi vyráběly sošky jelenů a baletek. Dodnes je má mnoho babiček ve vitrínách obýváků a zdobí i interiéry budov na statku. Venku pod komínem, na někdejší peci s těžkými železnými vraty, vzniká koutek pro děti. Opodál zurčí voda a ze zahrad se line vůně šalvěje.

Kravsko - Kocanda

Mezi hosty je slyšet angličtina i slovenština. „Jsme tu na svatbě přátel, je to úžasné místo. Panuje tu zvláštní klid,“ pochvaloval si muž ze Slovenska. Romantickou noc prožijí novomanželé v bývalé kovárně, kde nechybí původní výheň. Jen oheň nahrazují svíce.

Obnova keramické továrny Kocanda v Kravsku zvítězila letos v soutěži Nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje. Jako jediný zástupce velkých staveb z kraje má také šanci na republikovou cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro neboli Památky děkují. Hlasování veřejnosti končí ve čtvrtek. Výsledky oznámí pořadatelé za měsíc.

Kocandu nominovali brněnští památkáři. „Majitelé přistupovali k obnově velmi citlivě, zachovali spoustu původních prvků. Místo vrátili k životu v důstojné podobě. Velmi si toho vážíme,“ ocenila Jana Oberreiterová z památkového ústavu v Brně.

Její nadšení sdílí i v obci. „Kocanda je součástí historie a kultury Kravska, nyní znovu v reprezentativní podobě. Oddáváme tam svatby a příští rok bychom rádi místo využili při oslavách 930 let od první zmínky o obci a setkání rodáků,“ plánovala starostka Jana Vyskotová.

V budoucnu by chtěla na protějším kopci vybudovat vyhlídku. „Z Mlynářské stezky, která tudy vede, by byl romantický pohled na celý statek, pod nímž se pasou  i koně,“ představovala si.
Manželé Zmekovi platí celou obnovu z vlastních zdrojů. „Dotace jsme využili jen minimálně,“ svěřil se Jan Zmeko.

Kocanda Kravsko - Ve středověku krčma a zájezdní hostinec

  • Od roku 1823 továrna na výrobu keramiky
  • Po 20 letech chátrání ji v roce 2017 koupili manželé Zmekovi
  • Rekonstruovali ji na vlastní náklady
  • S ohledem na historii místo přetvořili na penzion
  • Nejlépe opravená památka kraje za rok 2020
  • Kandidát na vítěze v národní soutěži památkového ústavu               
                               
Kravsko - Kocanda Kravsko - Kocanda
 
Autorka: Dagmar Sedláčková, Znojemský deník, 30.09.2021                              
   


                                                               
zpátky úvod další