malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Zase na Moravě. Muchova Epopej se po letech svárů otevírá lidem

Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově

Dvacet pláten Muchovy Epopeje lidé uvidí na zámku v Moravském Krumlově.

Na zámku v Moravském Krumlově lidé od soboty znovu spatří Slovanskou epopej malíře Alfonse Muchy. Výstavní prostory zvládly i zkušební provoz. Město chce přilákat další turisty.

Stovky rezervací na úvodní víkend a jen zlomek volných míst. S velkým zájmem otevírá monumentální secesní dílo novou éru v Moravském Krumlově. Dvacítka pláten Slovanské epopeje se na zdejší zámek vrátila po deseti letech. Po domluvě s Galerií hlavního města Prahy a vedením metropole zůstane na jižní Moravě pět roků.

Velkoformátová plátna jsou vystavená ve východním křídle renesančního zámku, který také prochází opravami. Umělecké dílo od středy mohli spatřit jen místní, od sobotního rána se otevírá všem zájemcům. „Kapacita je primárně omezená vládními covidovými opatřeními. Za hodinu může prostory navštívit necelá stovka návštěvníků. Poprosil bych proto lidi, aby si vstupenky rezervovali předem na webu mucha-epopej.cz,“ uvedl mediální zástupce výstavy Jakub Růžička. V pátek zbývaly na víkend už jen desítky vstupenek. Zájem kurátory výstavy překvapil. Plné vstupné stojí 250 korun.

Výstavní prostory podléhají přísným požadavkům na uchování pláten. V místnostech musí být teplota dvacet stupňů Celsia a také stálá vlhkost. „Zkušební provoz posledních dní v tomto dopadl na jedničku. Potřebné parametry se podařilo udržet. Expozice je plně připravená. Už dříve tam pracovníci upravili osvícení, aby byly zvýrazněné prvky jednotlivých pláten, instalovali popisky a drobné zábrany u pláten,“ popsal Růžička.

Epopej také před deseti dny prošla závěrečnou kontrolou od správců z pražské galerie. „Podmínky se diametrálně liší od těch před deset lety, kdy plátna zámek opouštěla,“ uvedla k tomu ředitelka galerie Magdalena Juříková.

Čtrnáct z dvaceti pláten zájemci uvidí v Rytířském sále. Kvůli velikosti však nebylo možné dodržet posloupnost cyklu. „Kurátor se přesto snažil o zachování logiky. Nejznámější části jsou u sebe. Každý návštěvník dostane brožurku s informacemi o plátnech,“ doplnil Růžička.

Secesní skvost má také působit jako vstupenka do Moravského Krumlova. Šestitisícové město si před druhou světovou válku co do památek příliš nezadalo se slavnějším Českým Krumlovem. Vyvlastnění dominant se však na jejich stavu výrazně podepsalo.

Zámek chátral v totalitě i po revoluci, kdy se střídal v rukou mnoha soukromých vlastníků. Až poté, co se jej městu podařilo odkoupit, postupně ožívá. „Jen do výstavních prostor ve východní části zámku šlo přes padesát milionů korun. Další desítky milionů korun stála další infrastruktura. Nachystali jsme parkoviště, opravili silnice. Je zdokonalený orientační systém ve městě,“ popsal starosta města Tomáš Třetina.

Opravy jižního křídla za více než 130 milionů korun mají podle něj skončit na podzim. Najde tady mimo jiné místo výstava, kterou město připraví ve spolupráci s muzeem totalitních režimů. V zámku také vzniká nové prostorné infocentrum.

Epopej byla v prostorách zámku vystavená od šedesátých let minulého století. Spory o vlastnictví pláten znamenaly jejích stěhování do Prahy. Zpět je po deseti letech. „Návrat je pro město výrazným duchovním počinem. Je za ta léta součástí genia loci města. Tak to vnímá většina místních. Věříme, že dílo přispěje i k ekonomickému rozvoji města i celého regionu,“ doplnil starosta.

Město chce přilákat i fanoušky secese z celého světa. Místní hotely už od středy, kdy se Epopej otevřela místním, evidují zvýšený zájem o ubytování.

Třeba v hotelu Rokiten přibylo rezervací asi o patnáct procent. „Na září, kdy je ještě v plánu slavnostní otevření výstavy, už jsme právě od středy zpozorovali zvýšený zájem o ubytování. Hosté přijedou třeba jen na jednu noc. Máme za to, že je to spojené právě s výstavou,“ uvedla Kateřina Pícová z provozu hotelu. Jeho vedení si slibuje, že by se mohl zvýšit celoroční zájem o ubytování. V zimních měsících totiž značně upadává.

Mucha slavný cyklus maloval od roku 1910 dlouhých osmnáct let. V Krumlově bylo dílo vystavené v letech 1963 až 2011. Jeho další osudy komplikovaly letité spory o vlastnictví. Mucha plátna odkázal Praze v případě, že pro ně najde vhodné prostory. To se doposud nestalo, proto se potomci umělce o vlastnictví díla soudí. Podle současných představ pražských radních Epopej po návratu do hlavního města najde místo v budově Savarinu na Václavském náměstí.


    
Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově
Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově Alfons Mucha - Epopej v M. Krumlově




       



Autor: Tomáš Svoboda, seznam_cz, 31.07. 2021

                                                                
zpátky úvod další