malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P u  b  l  i  k  o  v  á  n  o

     Poutní cesta Znojmo – Maria Dreieichen
(Průvodce pro pěší a turisty)
   

poutní cesta Zn - M3E

PhDr.Jiří Kacetl (texty) a Petr Lazárek (fotografie)
Barevná publikace,63 stran
Vydala Nadace pro obnovu církevních památek děkanství znojemského
Vydání první, Znojmo 2010.Současná cena: 110,- CZK


Významné poutní místo v Rakousku,jen kousek od našich hranic, přeťala
na čtyřicet let železná opona – a pak už se úplně vytratilo z paměti obyvatel jižní Moravy. Jejich předkové zvláště za existence Rakouska-Uherska sem rádi chodili na pouť k Panně Marii Třídubské, vždyť je to jen necelých padesát kilometrů pěšky ze Znojma. O to, aby sem opět  začali proudit moravští poutníci stál hlavně současný rakouský farář u kostela Maria Dreieichen a našel velkou vstřícnost a pochopení znojemského děkana Mons.Jindřicha Bartoše, takže každoročně v květnu vyrazí na jednodenní pěší
pouť několik věřících ze Znojma.

Jde se krásnou a tichou krajinou,i za hranicemi tolik podobnou té naší – jako bychom byli stále doma. A protože poutník míjí mnoho významných památek, zvláště kostelů a soch,vznikl nápad vytvořit i poutního průvodce na tuto cestu .Úkolu se ujal znojemský historik dr.Kacetl a pracovník Správy Národního parku Podyjí Petr Lazárek, ten jako fotograf a znalec terénu. Spojením těchto dvou odborníků a za přispění různých sponzorů tak mohla vzniknout přehledná knížečka v praktické kroužkové vazbě velikosti 11 x 22 cm – právě tak do větší kapsy, aby byla na cestě při ruce. Všímá si všech zajímavostí ze Znojma až ke svému cíli.

Existuje zatím jen česká jazyková verze, ale při slavnostním představení publikace dne 2.prosince 2010, kde byli přítomni i oba faráři, vznikla myšlenka vydat ji v  budoucnu i v německé verzi. Stálo by to za to, neboť tento region na obou stranách hranic doslova ohromí svojí klidnou a nevtíravou krásou.
A proto – vzhůru na cestu – i s tímto milým průvodcem a se slovy papeže Jana Pavla II:

Vstaňte – pojďme!“.dr. L. Černošek, červenec 2011.


 
zpátky úvod