OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2018 logo novin Znojemský deník
 15. 08. 2018
znak města Znojma
Okrašlovací spolek spolupořádal prezentaci
 
14. srpen 2018 OS ve Znojmě - logo
              

Krumlov? Koncentrační tábor pro Němce, vzpomínají pamětníci poválečného odsunu

Znojmo – Jihomoravští Němci vydali své vzpomínky na poválečné vyhnání z let 1945 – 1946. Publikaci v úterý v podvečer představili zaplněnému sálu Znojemské Besedy. Přišli politici, členové spolků i běžní lidé, kteří se zajímají o historii..

prezentace knihy "Vyhnání Němců z vlasti, 1945-46"
Zcela zaplněný sál Znojemské Besedy se zajímal o novou publikaci o vyhnání Němců z regionu v letech 1945-1946. Foto: Deník / Dalibor Krutiš



Odpuštění, zachování vzpomínek ještě žijících pamětníků, pohled vpřed a společné soužití v Evropě. Také tato slova zazněla v úterý večer ve zcela zaplněném sále Znojemské Besedy. Knihu s názvem Okres Znojmo jižní Morava, Vyhnání Němců z vlasti 1945–1946 představili ve Znojmě Němci z Jihomoravského svazu společně s Okrašlovacím spolkem. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků odsunu.

O co vydavatelům jde? „Nechceme touto publikací dnešním obyvatelům nic vyčítat, nýbrž našim sousedům, a především mladší generaci připomenout, co se před více než sedmdesáti lety přihodilo. Tím pak přispět k vzájemnému porozumění. Právě nyní je téma aktuální více než kdykoliv jindy,“ sdělil mluvčí Jihomoravského svazu Franz Longin.

Podle historika a znojemského zastupitele Jiřího Kacetla jde v pamětech o čistě subjektivní pohled na poválečné události na Znojemsku. „Nejde o vědeckou publikaci. Jsou to osobní vzpomínky, které žádný historik nemůže zpochybnit,“ upozornil Kacetl. Jak dodal, v roce 2006 vyšla ve Znojmě publikace, která nahlíží českoněmecké vztahy z opačného pohledu. „Vydal ji Kruh vyhnaných občanů v roce 1938. Šlo o české občany vyhnané z pohraničí,“ upozornil Kacetl s tím, že obě knihy lze pro objektivitu porovnávat.

Němečtí pamětníci v knize vzpomínají na kruté poválečné události prakticky v každé vsi v regionu. Někteří z nich se dotkli také událostí na konci války v Moravském Krumlově. „Knížka je diskutabilní a podle mne vyvolá veliké emoce. Například o Krumlově se hovoří jako o městě, ke byl koncentrační tábor pro Němce. To je velmi nefér,“ řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

„Za války se děla velká zvěrstva z německé strany a po válce se to Němcům vracelo. Je to strašné, ale je o historii potřeba mluvit, postavit se k věcem čelem a říci, co se tady opravdu dělo,“ dodal Třetina.



Zdroj: https://znojemsky.denik.cz/kultura_region/krumlov-koncentracni-tabor-pro-nemce-vzpominaji-pametnici-povalecneho-odsunu-20180815.html

tisk tisk 2018 další