malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě

os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Kdo volá po návratu „kluků z čáry“?


Znojmo jako někdejší hraničářská metropole a spolu s ní přilehlá příhraniční oblast byly po převratu v únoru ʼ48 ve zvláštním režimu. Jeho oficiálním cílem byla sice obrana země proti pronikání vnějších agentů Západu, ale spíš měl zabránit ilegálnímu odchodu vlastních občanů nespokojených s poměry v zemi. Vzhledem k tomu, že běžná strážní služba nebyla s to zabránit v útěku emigrantů, byla na počátku 50. let m. s. podél hranic s Rakouskem a západním Německem vytvořena hraniční zóna v šíři dva až dvacet kilometrů. Do ní bylo možno vstoupit jen se zvláštní propustkou. Zhruba dva kilometry před vlastní hranicí bylo zřízeno pásmo tří plotů, z nichž prostřední, vysoký dva a půl metru, byl od roku 1953 pod vysokým napětím. Oficiálně byl systém veden jako „ženijně technické zabezpečení“, všeobecně nazývané jako „dráty“, leč proslulý coby „železná opona“. Do konce 50. let byly některé úseky zaminovány. K ostraze hranice byla v roce 1951 zřízena po vzoru sovětského pohraničního vojska ozbrojená složka Ministerstva národní bezpečnosti, Pohraniční stráž. Pohraničníci mohli proti „narušitelům“ použít za daných podmínek střelnou zbraň. Ve službě používali psy, některé cvičené k útoku a k zadržení prchajícího člověka. Pohraničníci byli programně vedeni ke spolupráci s místním obyvatelstvem, pomáhali při sklizňových pracích, angažovali se při místní kulturní a sportovní činnosti, vedli pionýrské oddíly. To vše mělo i jistý záměr. Někteří občané, naopak coby příslušníci Pomocné stráže PS, byli pohraničníkům nápomocni při odhalování podezřelých osob.

PS na hranici


Proč o tom píši právě teď?
I když Pohraniční stráž byla zrušena v roce 1989 a s ní padla i železná opona, některým pamětníkům té doby, bývalým příslušníkům PS, starším obyvatelům příhraničních obcí, kteří mají stále pod kůží hraničářskou letoru, se po pohraničnících zřejmě stýská. Nedávno mi e-mailem přišla kolekce pohlednic s tematikou Pohraniční stráže, uvozená mottem: "Kluci, děkujeme, že jsme díky vám prožili život v klidu, míru a bezpečí". Na některé pohlednice bylo připsáno: „Keby bolo neprojdou, nebol by problém s migráciou“, „Tito by (pohraničníci na fotce) koronavirus do země nepustili“, „Přání občanů ČSR: Kluci, vraťte se na čáry, s vámi bylo v zemi bezpečno“… 
                             
Co takové lidi přitahuje k minulému režimu?
Ono zřejmě sice ani za „zlatého totáče“ nelítali pečení holubi do huby, ale dalo se bez velkého úsilí vegetovat. Pohraničníci byli motivováni k zadržování uprchlíků odměnami, mimořádnými propustkami, vyznamenáními. Jednou mi ale jeden důstojník PS vyprávěl, jak vezl na velitelství k vyznamenání vojáka, který ve službě zastřelil člověka prchajícího přes hranici. Dotyčný voják se ze svého činu psychicky zhroutil a z traumatu ho ani obdržené hodinky a mimořádná dovolená nedostaly. Mnohým z těch, jimž se útěk zdařil, pomohla náhoda. V Amsterodamu jsem se kdysi setkal s dr. Miroslavem Kabelou (to on ve Znojmě inicioval družbu s Hardervijkem). Vyprávěl mi, jak v červenci v šestapadesátém,  když utíkal někde na Vranovsku přes hranici, vojáci za ním pustili psa, slyšel ho štěkat za sebou, ale vtom vyskočila ze svého pelechu srna a pes se pustil za ní. To mu zřejmě zachránilo život.
Notný důvtip předvedla skupina českých pilotů, bývalých příslušníků RAF, kteří prchali přes hranici pod Novým hrádkem. (Útěk organizoval novinář Josef Pejskar, později sám emigroval a působil v Rádiu Svobodná Evropa pod pseudonymem Jožka Pero.) To bylo v době, kdy ještě na hranici nehlídali vojáci PS ale příslušníci SNB. Aby emigranti unikli jejich pozornosti, stali se z nich pro tuto chvíli brigádníci vybavení hráběmi a vidlemi. Ve Znojmě nasedli na korbu náklaďáku vyzdobeného budovatelskými hesly a odjeli k hranici sklízet seno. Poblíž tábořil oddíl znojemských vodních skautů, kteří letce po dvojicích přeplavili na pramici přes Dyji na rakouský břeh. Akce měla krycí název Rozbouřená Dyje. Příhodu jsem použil pro námět písničky pro cédéčko Připomínám. Písničku v demo verzi připojuji k dnešní Rojnosti. Služba na hranici nebyla nikterak snadná a ve srovnání s „armáďáky“ nesrovnatelně náročnější po fyzické i psychické stránce. Pohraničníci vyráželi na kontrolu svých úseků ve dne v noci za jakéhokoliv počasí. Byla období, kdy pokusy o „útěk přes dráty“ byly takřka na denním pořádku. Péesáci nevěděli, kdo z protivníků je ozbrojen a kdo ne. Většina ze 450 civilistů zastřelených při pokusu o překročení hranic ale ozbrojená nebyla.
 (Zdroj: wikipedie).

Během výkonu služby v letech 1948–1989 zemřelo na hranici 654 pohraničníků, z toho většina nehodou, v některých případech i sebevraždou. Při přestřelce s uprchlíky zemřelo deset vojáků PS.

K základní prezenční, ale následně ostré službě byli k Pohraniční stráži vybíráni spolehliví, politicky angažovaní odvedenci. To byla představa velení, skutečnost byla zřejmě jiná. Během existence PS zběhlo přes hranici 384 pohraničníků. Nejvíce kolem roku 1951 a pak v letech 1968–1971. Režim propagandisticky zneužil tradici někdejších strážců české hranice proti pašerákům, legendárních psohlavců. Převzal za symbol hlavu psa. Do jejich následovníků pasoval příslušníky pohraničního vojska, tak jak byli ztvárněni ve filmu Král Šumavy.

 
Znojemské dění komentuje Jiří Cmunda Roupec, e-Rojnost č. 168, 8. 12. 2020




zpátky úvod