logo - OS


Okrašlovací spolek ve znojmě

založen 1878 - obnoven 1992

obrázek Znojma

P a m ě ť   M o r a v y


vlajka - zn vlajka - eu vlajka - mv


Hranice Moravy
Ne jižní Čechy, ale Morava. Aktivisté na Dačicku
označili zemskou hranici
 
 
 

 
 
Hranice Moravy
Neznámí autoři hraničních nápisů se letos zaměřili na jihozápadní kout Moravy.

Na pomezí Čech a Moravy přibyly o víkendu další nápisy označující zemskou hranici. Neznámí aktivisté zopakovali akci už třetí rok po sobě. Tentokrát se zaměřili jihozápadní kout Moravy, který byl za komunismu přiřazen pod Jihočeský kraj.

U předchozích “ročníků” se původci nápisů zaměřili na různé silnice po celé hranici Čech a Moravy. Jejich aktivita dokonce vedla k oficiálnímu vyznačení zemské hranice na území Pardubického kraje, který vztyčil informační cedule na hlavních tazích.
Podle informací Zpráv z Moravy letos neznámí aktivisté operovali na území Jihočeského kraje. Označení hranice přibylo minimálně na šesti místech. Redakci se podařilo získat snímky ukazující čerstvě nátěry u Strmilova nebo Počátků.


Hranice Moravy

Co všichni vědí, ale nemluví se o tom

Vyznačování zemské hranice se věnuje například Společnost pro Moravu a Slezsko. Podle předsedy spolku Ondřeje Mlejnka se v případě nápisů na silnici jedná o spontánní akci moravských patriotů a obecně lidí, kterým vadí umělé krajské hranice. “Ostudná situace panuje zejména na území Jihočeského kraje, pod který bylo za komunistického režimu nesmyslně zahrnuto Dačicko, ačkoliv vždy patřilo na Moravu. Dodnes nedošlo k nápravě,” uvedl Mlejnek.

Podle něj není náhodné umístění nápisů ani termín. “Datum vychází z tradice, podle které na Moravě v noci z 30. dubna na 1. května bývají pomalovávány silnice. Tyto nápisy zpravidla hlásají něco o čem všichni vědí, ale moc se o tom z různých důvodů nemluví. Například proto, že si to nepřeje vrchnost,” vysvětlil předseda spolku.

Komu vadí zemská hranice?

Společnost pro Moravu a Slezsko v minulosti úspěšně jednala s Pardubickým krajem, který před dvěma lety oficiálně vyznačil hranici Čech a Moravy na svém území pomocí informačních cedulí na hlavních silnicích. Vyznačení připravuje i olomoucké hejtmanství. Spolek se také chystá jednat s vedením Kraje Vysočina.

“Pokud iniciátoři požádají o schůzku, vysvětlí o co jde, jaké to bude mít přínosy, určitě je rád vyslechnu. Budou mě zajímat jejich argumenty pro umístění hnědých značek, ochota se podílet na administrativním řízení umístění značek a také návrh na způsoby financování této aktivity. Je třeba vzít v úvahu, že v případě označení zemské hranice na území Kraje Vysočina bude nutné označit desítky silnic v obou směrech,” uvedl na dotaz redakce hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Hranice Moravy
 
Autor: pjk, zzm, 2. 5. 2022
 
zpátky úvod