logo - OS


Okrašlovací spolek ve znojmě

založen 1878 - obnoven 1992

obrázek Znojma

P a m ě ť   M o r a v y


vlajka - zn vlajka - eu vlajka - mv


hranice Č. - M.
Osobnosti vzkazují Moravanům:
Přihlasme se při sčítání k moravské národnostiDesítky osobností se ve videích veřejně hlásí k moravské národnosti.
 
Osobnosti pro moravskou národnost
          Hudebník a Osobnost Moravy 2020 Roman Horký                                                              Herec a moderátor Zdeněk Junák
   

Po internetu kolují videa, ve kterých se osobnosti veřejně hlásí k moravské národnosti. Zapíšou si ji při nadcházejícím sčítání lidu a vyzývají k tomu i ostatní Moravany. Na videích se objevil folkový zpěvák, historik či bývalý fotbalista. Sčítání lidu odstartuje už v sobotu 27.03.2021.

Nejen plakáty a samolepky, ale také videa tvoří součást informační kampaně vyzývající k zapisování moravské národnosti. Při posledním sčítání lidu před deseti lety se k ní přihlásilo přes 600 tisíc obyvatel.


Není to prázdné gesto

“Při sčítání lidu se přihlásím k moravské národnosti a moravskému jazyku,” vzkazuje ve videu hudebník Tomáš Kočko, který je držitelem dvou cen Anděl. A není zdaleka sám. “K moravské zemi a jazyku” se přihlásí také třeba fotbalová osobnost Petr Švancara. “
   
Moravan - Jiří Kacetl
Na Moravě jsem se narodil, na Moravě jsem vyrůstal, na Moravě žiji a pracuji. Přihlášení se k Moravě při sčítání lidu je to nejmenší, co pro Moravu můžeme udělat,” vyznává ze vztahu ke své zemi znojemský historik Jiří Kacetl.
   
“Já se skutečně přihlásím k moravanství, k moravské národnosti, protože to nepovažuji za prázdné gesto,” říká v jednom z dalších videí Petr Ulrych. Přihlásit se tímto způsobem k Moravě není prázdným gestem ani pro katolického kněze a publicistu Jana Hanáka či muzikologa a univerzitního profesora Miloše Štědroně.


   Autor: pjk,zzm, 24.03.2021 
zpátky úvod další