logo

Zachraňme naše parky

Zachraňme  naše  parky    


OS


ve

ZNOJMĚ
          
 
                                 


Výrostci se trefovali kopačákem do kočárku, Znojemští chtějí zakázat hry v parku 

                               
Jedni ho vítají, jiní neobvyklé opatření představitelů radnice ve Znojmě nechápou. Diskusi obyvatel tam v těchto dnech vyvolal návrh vyhlášky o zákazu míčových her v městských parcích. V Jihomoravském kraji jde o ojedinělý způsob, který běžně města nevyužívají. Znojemští však reagují na četné stížnosti nevhodného chování především nepřizpůsobivých obyvatel, jenž ohrožují ostatní. Rozhodující verdikt padne počátkem září.
   
Kopaná v parku
Součástí rozsáhlé rekonstrukce Dolního parku ve Znojmě bylo i nové pítko. Ilustrační foto. | Foto: Deník / Pergrová Ilona
   
Na radikálním kroku se zatím dohodli znojemští radní na mimořádném jednání začátkem tohoto týdne. „Zastupitelstvu doporučíme schválit obecně závaznou vyhlášku se zákazem míčových her v Horním, Středním a Dolním parku. Zákaz není namířen proti sport milujícím obyvatelům. Je to nástroj, který nám pomůže zvýšit pořádek v našich parcích,“ zdůvodnil starosta Znojma Jakub Malačka.

Podnětem podle něj byly četné stížnosti obyvatel. „V parcích se ve zvýšené míře pohybují desítky dětí nepřizpůsobivých občanů, kteří na ně nedohlíží. Každé dítě občas něco vyvede, ale každý slušný rodič jej za to napomene. K tomu ale u těchto lidí nedochází. Svým chováním ohrožují mladší děti, dopravu a vše je také spojené s dalšími patologickými jevy, jako jsou krádeže a podobně,“ dodal Malačka.

Jako příklad uvedl mladou ženu, která parkem procházela s kočárkem, do nějž se výrostci záměrně trefovali kopačákem. Z nehody se vzpamatovával i cyklista, jemuž na cyklostezce zkřížil cestu míč. Poničené jsou podle starosty i keře a stromy sloužící jako cíl pro strefování míčem.

„Takové chování nehodláme v našem městě tolerovat. Horní, Střední a Dolní Park mají sloužit jako klidová zóna k odpočinku, posezení nebo procházkám. K hraní her jsou určená hřiště, kterých máme ve Znojmě několik desítek,“ poukázal Malačka.

Vyhláška má strážníkům a policistům zvýšit pravomoci a přestupky pokutovat. Notorickým potížistům také může omezit například dávky, které hlídá jiný projekt města s názvem Třikrát a dost. Umožňuje při opakovaném poškození majetku či přestupcích strhnout viníkovi část dávek.

Názory obyvatel Znojma na navrhovanou vyhlášku se ale různí. Zatímco jedni ji vítají, jiným vadí, že omezení se týká všech. Mezi zastánce patří například Tereza Pospíšilová. „Z tohohle mám upřímně radost. S malými dětmi si tam sednout na deku býval docela masakr, člověk musel pořád hlídat odkud to přiletí. Když měla dcera půl roku, zastavila v poslední chvíli kopací míč, který se na ni řítil, ruka sestry. Kdo ví, jak by to dopadlo,“ vzpomněla žena.

To, že se zákaz dotkne všech obyvatel, vadí naopak třeba Davidu Grossmannovi. „Město nedokáže řešit problém s lidmi, kteří ho dělají. Většina návštěvníků parku se chová normálně, ale zákaz dopadne na všechny,“ nesouhlasil s vyhláškou Grossmann.

Využití parku by podle něj mělo být bez omezení. „Město by k dodržování pořádku mělo víc využívat hlídky městských policistů, včetně asistenta prevence kriminality a situaci řešit trpělivou sociální a terénní prací. Obávám se, že pokutami se problém jen přesune jinam. Navíc v centru města neexistují veřejná místa, kde by si děti mohly volně hrát třeba fotbal,“ dodal Grossmann.

Podle starosty Malačky jinou možnost legislativa nedovoluje, na výběr je pouze povolit nebo zakázat. „Vyhlášku jsme konzultovali s ministerstvem vnitra. Nemám z toho radost ale nemůžeme čekat až se někomu stane nějaké vážné zranění,“ doplnil Malačka.

Zákazovou vyhlášku musí ještě schválit zastupitelé 5. září na svém posledním předvolebním zasedání. Pro její schválení disponuje současná koalice pohodlnou většinou hlasů.
 
 
Reportérka: Dagmar Sedláčková, Znojemský deník,  23.8.2022
         

Znojemští odhlasovali zákaz míčových her ve třech parcích

 
Téměř dvě hodiny trvala vzrušená debata znojemských zastupitelů k návrhu vyhlášky týkající se zákazu míčových her ve vybraných parcích. Většinou hlasů ji nakonec zástupci města schválili. Hlasování se zdrželo deset členů zastupitelstva, jeden hlasoval proti.

Město tak chce bránit návštěvníky parku, kteří se cítí ohroženi agresivním chováním některých nepřizpůsobivých obyvatel. „Jedná se o zákaz na třech místech, v Horním, Středním a Dolním parku. Je to nástroj, který nám pomůže zvýšit pořádek v parcích,“ argumentoval starosta Znojma Jakub Malačka. Preventivní opatření podle něj dlouhodobě selhávala. Zákaz začne platit do patnácti dnů od přijetí vyhlášky.

Reportérka: Dagmar Sedláčková, Znojemský deník, 5.9.2022
   
Jdete s raketometem na komára, glosoval zákaz her v parku ve Znojmě zastupitel
   
Jen málokterý zastupitel Znojma se na posledním jednání před komunálními volbami nezapojil do diskuse. Z dlouhých šesti hodin, po které trvala pondělní schůze, věnovali celou třetinu času výměně názorů na zákaz míčových her v parcích. Vyhlášku nakonec zástupci města schválili.
 
Podle současné koalice v čele se starostou Jakubem Malačkou (Naše Znojmo) je tvrdé opatření v podobě „míčové“ vyhlášky jedinou možností nastolení pořádku ve třech městských parcích. Horním, Středním a Dolním. „Preventivní opatření, včetně domluv, dlouhodobě selhávají. Situace se posunula někam, kde ji už mít nechceme. Odrostlí kluci tam řežou do půl kilových kopačáků, které létají na hřiště, kde si hrají nejmenší děti, Situaci musíme řešit. Dokazování přestupku podle stávajících možností by bylo velmi složité,“ argumentoval pro přijetí zákazu Malačka.

Poukázal také na fakt, že po oznámení připravovaného zákazu a jeho medializaci se ve zhruba posledních čtrnácti dnech situace v parcích zklidnila. „Pomohla i osobní setkání starosty s romskými komunitami, na nichž je o připravované vyhlášce informoval,“ poznamenal směrem k zastupitelům Vlastimil Tima (Naše Znojmo), pověřený řízením městské policie.

Řada převážně opozičních zastupitelů se ale naopak se zákazem neztotožnila. Návrh Petry Svedíkové Vávrové (SPD) na odložení a přepracování vyhlášky neprošel. Jiní ji označovali za kontroverzní, agresivní či populistické opatření.

Poslanec David Štolpa (ANO) ji přirovnal k raketometu na komáry a doporučoval například pořízení více policejních psů a psovodů. „Nejsem příznivce tohoto opatření. Problémové skupiny se přesunou jinam nebo si najdou jinou zábavu,“ prosazoval Štolpa zaměřit se více na preventivní opatření.

Za nesmyslný považoval zákaz také Pavel Nevrkla (Piráti). „Kvůli procentu neslušných lidí chcete zakázat hry všem. Omezíme rekreační funkci parku,“ namítal.

Na funkci okrasného parku do nějž nebezpečné hry nepatří upozornil naopak zastánce vyhlášky Jiří Kacetl (Pro Znojmo). Podpořil ho v tom zastupitel František Šebela (ČSSD). „Hřišť máme hodně a opravy parků stály nemalé peníze, údržba také. Drahá je obnova trávníků i výsadba květin,“ nabídl další pohled Šebela.

Naopak Davidu Grossmannovi, kandidujícímu nově za Piráty vadí, že zákaz se dotkne všech. „Do parku chodím s dětmi denně a myslím, že katastrofický pohled na situaci v nich není pravdivý. Navíc děti vyháníte ale uděláte tam prostor pro psy, kteří park ničí mnohem víc,“ směřoval výtku k zastupitelům.

Po dlouhé diskusi nakonec zastupitelé zákaz míče v parcích většinou hlasů schválili. Schvalování se zdrželo deset členů zastupitelstva, jeden hlasoval proti. V Horním, Středním a Dolním parku začne zákaz platit do patnácti dnů od přijetí vyhlášky.

 
Reportérka: Dagmar Sedláčková, Znojemský deník, 6.9.2022
 
Názory
 
Zdravý rozum zvítězil
   
Přijetí vyhlášky je správné. Podpořila ji většina. Argumenty Pirátů jsou bohužel liché: děti si mají kde hrát! Jen nebudou hrát fotbal v okrasném parku. Podobná opatření platí po celém světě, jenom ze Znojma někdo nyní udělal z komára velblouda. Včetně nechápavých celostátních médií. Podívejme se do Městského parku ve Vídni, do Smetanových sadů v Olomouci, do Luhačovic - tam všude už zákaz fotbalu v parku, na trávnících a okrasných záhonech platí. A je to tak v pořádku.

Jiří, PhDr. Kacetl , 07.09.2022



  
zpátky úvod