OS ve Znojmě - logo OS Znojmo
strom
 logo OS
 
Paměť krajiny 

 
ovoce
zelenina
víno

   

Kyselá půda, slunce a řeka. Začíná pokus dostat moravský poklad do  UNESCO

   

Znovín Znojmo a vedení města hledají cesty, jak podpořit zápis vinice Šobes pod památkovou ochranu UNESCO. „Bude to jedna z prvních věcí, které se letos na jaře budou řešit,“ řekla pro SZ Byznys Zuzana Pastrňáková. Je to proces trvající měsíce, možná i roky. Přesto snahy o to, aby se vinice Šobes stala součástí světového kulturního dědictví UNESCO, nezastavil ani covid-19.
Viniční trať Šobes leží v Národním parku Podyjí a pro pěstování révy má podle expertů nadstandardní podmínky: prosluněný jižní svah, blízkost řeky Dyje, kamenitou, kyselou hlínu na rulovém podkladě.
 

Šobes

Vinice je majetkem Znovínu Znojmo. Jeho ředitel Pavel Vajčner říká, že přípravy a archeologické průzkumy jsou už hotové. Studie Mendelovy univerzity v Brně potvrdila jedinečnost této lokality. Nyní je podle něj na tahu město.
„Můj pohled na to není jenom lokální znojemský, ale i z pohledu potenciálního exportu moravských vín. Myslím si, že pokud by mělo Česko svoji vinici v UNESCO, tak by nás ve světě nebrali jen jako pivní velmoc, ale také jako zemi s velkou historií vinařství a mohli by z toho těžit všichni moravští vinaři,“ vysvětluje šéf jednoho z největších tuzemských vinařství.

Město Znojmo se Šobesem začne v příštích týdnech zabývat, potvrzuje mluvčí města.
„Aktuální studie, kterou nechalo město vyhotovit, bude nyní sloužit jako podkladový materiál pro zhodnocení potenciálu Šobesu pro zápis do Indikativního seznamu Ministerstva kultury a následně na seznam UNESCO, a to prostřednictvím srovnání s jinými vinařskými lokalitami, jakými jsou například Wachau nebo Tokaj,“ popsala pro SZ Byznys Zuzana Pastrňáková, mluvčí Znojma.

Aby zmíněná lokalita získala nominaci Ministerstva kultury, musí tedy nejprve uspět v domácím posuzování.
„Důležité je začít, zjistit reálné možnosti a pokusit se tuto výjimečnou oblast dostat do většího povědomí, říká mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.
„Základním kritériem je výjimečná hodnota dané lokality, mimořádný kulturní nebo přírodní význam, který se dotýká lidstva jako takového a který široce přesahuje národní hranice,“ vyjmenovává Petra Hrušová z Ministerstva kultury. Nominaci také vždy provází rozsáhlá dokumentace včetně mezinárodního srovnání. V tomto případě by tedy šlo o to, zda se Šobes může rovnat například vinicím v oblasti Wachau v Rakousku, Tokaje v Maďarsku nebo oblasti Champagne ve Francii. Ty už ochranu UNESCO mají.

Česko má v současnosti několik lokalit, které se o zápis do světového kulturního dědictví UNESCO ucházejí.

Kromě projektu „Žatec a a krajina žateckého chmele“, jehož nominaci podepsal ministr kultury Lubomír Zaorálek letos 18. ledna, jsou ve hře další dva projekty: „Slavné lázně Evropy“ (nadnárodní nominace sedmi zemí, Česko reprezentují Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně) a přírodní lokalita „Bukové lesy a pralesy“. „O jejich případném zápisu by se mělo rozhodnout v létě,“ odhaduje Petra Hrušová z Ministerstva kultury.



Vinice Šobes
  • Starobylá jihomoravská viniční trať, jedna z nejstarších v Evropě.
  • Nachází se v Národním parku Podyjí, na skalnatém meandru nad řekou Dyjí.
  • Znalci přisuzují tamním bílým vínům vynikající chuťové vlastnosti.
  • Vinice je majetkem Znovínu Znojmo.


Autor: Silvie Friedmannová, seznam-cz, 6. 2. 2021



zpátky

index úvod