malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Hrad Cornštejn u Bítova vydal nové poklady z historie. Ukrývaly se metr pod zemíHlínu dolují skloněni na kolenou, když zvednou hlavu, narazí do kamenné zdi. Oděrky na rukou od tahání kamenů nepočítají. Jedině tak ale mohou archeologové objasnit historii zříceniny hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou u Bítova na Znojemsku. Tentokrát nadšenci a odborníci z Jihomoravského muzea ve Znojmě zaměřili svoji pozornost na zkoumání hradní kaple. Zájemci se také mohou těšit na novou unikátní knihu o výzkumech a historii hradu.
   
Cornštejn - vykopávky
                           Hrad Cornštejn u Bítova na Znojemsku. | Foto: Deník/Dagmar Sedláčková


S krompáči a lopatami se teď archeologové dostali až jeden metr pod úroveň soudobé podlahy kaple hradu. „Při snižování navážky pocházející ze sedmdesátých až devadesátých let jsme se při archeologickém výzkumu dostali až na skalní podloží. Potřebovali jsme zjistit, jaká byla v kapli původní podlaha. Nejzajímavějším objevem byl hranový pilíř s otáčivým schodištěm, ale také zbytky původní podlahy, byla omítková, vápencová,“ přiblížil zajímavosti z posledních čtrnácti dní kutání pod kaplí Cornštejna archeolog znojemského muzea David Rožnovský.

Pozornost podle něj zaslouží i dřevěné stavební prvky v podobě žlábků, do nichž se zřejmě upevňovala dřevěná konstrukce. Jejich stáří a účel budou nyní historici ze Znojma zkoumat společně s dalšími odborníky z Národního památkového ústavu v Brně, i se znalci církevní architektury. „Vypreparovali jsme zbytky dřeva a doufáme, že se nám z nich podaří určit kdy podlaha vznikla. Zatím se domníváme, že podlaha byla dřevěná a tehdejší stavitelé ji pokládali na hliněný výmaz, kterým srovnávali terén,“ naznačil Rožnovský.

Mezi nalezenými předměty, které tam předkové ve spěchu při opouštění hradu zanechali, našli archeologové například železné hřeby, minci či ozdobný špendlík. Dobové materiály totiž prozrazují pohnutou a válečnou historii hradu, který víc, než místo k bydlení sloužil spíš jako strategický obranný pilíř území. „Zajímavé závěry vzešly nedávno i z průzkumu brněnské kolegyně Lenky Šabatové, nabízí jiný pohled na vývoj hradu, než se doposud jevilo. Budeme se tím zabývat a revidovat je s našimi dosavadními poznatky, také ve spolupráci se znojemským kolegou Jiřím Kacetlem,“ nastínil Rožnovský.

Cornštejn - vykopávky
 
Už v letošní sezóně si mohli návštěvníci hradu díky objevům archeologů užívat nově odkryté prostory v někdejším sklepení a rozhlížet se do kraje z nové vyhlídkové plošiny. Po několika stech letech také poprvé sestupovali po dvou schodištích ve spodní části věžovitého přístavku paláce. „Díky rozsáhlému archeologickému výzkumu a náročným stavebním pracím je nejzachovalejší část hradu po staletích opět přístupná doslova od přízemí až po střechu,“ ocenila ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková.
 
Cornštejn - vykopávky Cornštejn - vykopávky
 
Unikátní kniha
Díky vykopávkám a terénním úpravám je také podle návštěvníků památka každý rok hezčí. „Za poslední roky se hrad neskutečně změnil k lepšímu. Jezdíme tam roky na dovolenou a nikdy návštěvu nevynecháme,“ porovnávala Miroslava Floriánková z brněnských Bohunic.

Kromě osobní prohlídky se může nyní těšit i na novou unikátní knihu o Cornštejně, která vyjde na podzim příštího roku. „Takový rozsáhlý výzkum Cornštejna jako v posledních letech, se ještě nikdy neuskutečnil. V knize najdou čtenáři fotografie i poznatky z nejnovějšího výzkumu, rodokmen obyvatel, obléhání hradu i stavební vývoj,“ navnadil na připravovanou knihu David Rožnovský.Autorka: Dagmar Sedláčková, Znojemský deník, 09.12.2022
Foto: 
Dagmar Sedláčková

   


                                                                
zpátky úvod další