malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

MARIÁNSKÝ DVŮR na Mariánském náměstí 
 
Starší generace si bude dominantu Mariánského náměstí pamatovat jako ředitelství OÚNZ Znojmo, avšak dům č. 6 má pochopitelně mnohem starší a vznešenější historii. Postavil jej jako svůj činžovní dům známý znojemský stavitel Johann Unger v roce 1898 v podobě neobarokního velkoměstského paláce.

Mariánský dvůr - ca. 1900
ca. 1900
Mariánský dvůr - ca. 1970
ca. 1970
Mariánský dvůr - ca. 2000
2000


Do nejreprezentativnějšího prvního patra domu se ihned nastěhovali velmi vážení nájemníci: baron Otto Seefried na Buttenheimu a z Hagenbachu a jeho choť Alžběta, princezna bavorská, dcera rakouské arcivévodkyně Gisely Habsbursko-Lotrinské. Právě Alžběta coby nejstarší vnučka císaře a krále Františka Josefa I. a císařovny Alžběty "Sisi" na sebe přirozeně poutala u tehdejší znojemské veřejnosti velkou pozornost! Vznešená rodina zde se svými čtyřmi dětmi (dcery
Alžběta,  Augusta a Marie Valerie se narodily ve Znojmě) bydlela až do roku 1906.

Alžběta, princezna bavorská, vnučka FJ I.
Alžběta, princezna bavorská, vnučka FJ I.
děti Seefriedových
děti: Franz-Joseph,  Augusta, Marie Valerie a  Alžběta (zleva)
Baron Otto Seefried
Baron Otto von Seefried


Ve středovém výklenku horního patra rizalitu byla vystavena jako domovní znamení krásná terakotová socha Panny Marie s Ježíškem z produkce učitelů a žáků zdejší císařsko-královské Odborné školy keramické. Odtud název "Marienhof = Mariánský dvůr". Před domem pak stávala starší empírová kaple Panny Marie Pomocné, zbořená komunisty v roce 1952 kvůli výstavbě kolosálního pomníku Rudoarmějce. Socha byla z výklenku rizalitu bohužel také odstraněna a nahrazena oknem. V dobách OÚNZ budově vévodila komunistická pěticípá hvězda. Možná by stálo za to současnému majiteli vnuknout myšlenku návratu sochy na původní místo. Originál sochy je deponován v muzeu, bylo by možné zhotovit repliku.

Panna Marie Pomocná


Jiří Kacetl, Život farností Znojma, č. 3, 2020

Fotografie: archiv Karel Jakl (1,2,4,4,5,6), Jiří Kacetl (3,7)

                                                                 
zpátky úvod další