malé logo

Okrašlovací spolek ve Znojmě
Staré Znojmo - obrázek


P a m ě ť   m í s t a


Petrkov na Vysočině a Znojmo  -  Suzanne Renaud a Zdeněk Řezníček
  


Dva téměř neznámí básníci – Suzanne Renaud,  manželka básníka a grafika z Vysočiny Bohuslava Reynka a znojemský nakladatel a básník Zdeněk Řezníček. Jak spolu souvisí?
Suzanne Renaud byla tělem i duší Francouzka, narozená r. 1889 v Grenoblu. Přesto se vdala za Bohuslava Reynka, umělce z – pro ni – nevlídné Vysočiny. Žila s ním a dvěma syny v „zámečku“, velkém statku v Petrkově u Havlíčkova Brodu. Zde si prožila i svoje největší deprese, zvlášť v zimě, kdy jaro na Vysočině nechce začít ani v květnu. Zpočátku před tímto nevlídným obdobím ujížděla na půl roku do Grenoblu, ale po Mnichovu 1938 a po Únoru 1948 s tím byl konec. Přesto zde napsala svoje nejlepší básně. Myslela a psala francouzsky, básně přeložil její manžel Bohuslav. Vydával jí je pardubický nakladatel Vlastimil Vokolek a později i znojemský Zdeněk Řezníček.

Ten se narodil r. 1904 v Třebíči a zde se od dvacátých let angažoval v Komunistické straně i jako žurnalista místního Komunistického deníku „Jiskra“. V letech 1929 až 1938 pracoval a bydlel ve Znojmě, byl úředníkem ve znojemské nemocnici, ale současně si zde založil vlastní malé nakladatelství. Ovlivnilo ho setkání s Josefem Florianem, nakladatelem ve Staré Říši a stal se silně věřícím křesťanem. Tak se seznámil i s Bohuslavem Reynkem a jeho ženou Suzanne Renaud. Ve své edici „Magnificat“ jí vydal sbírku „Křídla z popele“ (1941), dvojjazyčně, (franc.: „Ailes de ceudre“). To se již musel vystěhovat ze Znojma, které připadlo Třetí Říši a od roku 1938 žil v Kroměříži, sám bez rodiny. V roce 1947 vydal ještě česky, v překladu Bohuslava Reynka sbírku Suzanne Renaud : „Dveře v přítmí“. Po Únoru 1948 mu byla tiskárna znárodněna a také literárně se již nadobro odmlčel.

Pro Suzanne Renaud byla velkým povzbuzením v jejích depresích několikadenní návštěva ve Znojmě u Řezníčkových v roce 1936. V mírném podnebí jižní Moravy nabrala sil a v ovzduší vinic a ovocných zahrad okřála. Bylo to v září kolem sv. Václava, kdy zde všechno dozrává. Ze Znojma si pak nechávala občasně posílat demižon červeného vína. Často Zdeňkovi Řezníčkovi psala – jejich dopisy dnes opatruje Řezníčkova dcera Jana Paterová.

Zdeněk Řezníček zemřel v roce 1975 v Praze a Suzanne Renaud v roce 1964 v havlíčkobrodské nemocnici na zápal plic. Nechtěla zůstat ve vysočinské zemi, přesto je pohřbena na hřbitově ve Svatém Kříži u Petrkova. To, že si Suzanne Renaud nikdy na Vysočině nezvykla dokumentuje i několik úryvků z její tvorby (přeložil Bohuslav Reynek):

Vrány (1937)
Vrány,oplétáte popelů svých věnci
Zimy skráň,jak pobřeží,kde straší,
Kde se ve výšinách houpou snové naši,
Oběšenci …

Jíní (1939)
Únavou podzimní traviny lehly
Úsvitu krůpěje motýli zkřehlí
Pijí,
Zdvíhají křídla svá, ale již nevzletí,
Na květech zavřených zelenou perletí
Planou …

Křídla z popele (1935)
… v ztraceném a cizím kraji
Štěkoty psů zanikají …

Atmosféru básní ve sbírkách dotvořil několika rytinami Bohuslav Reynek.

Dr.L.Černošek, březen 2015.

Reynek Bohuslav
Bohuslav Reynek
Renaud Suzanne
Suzanne Renaud
Řezníček Zdeněk
Zdeněk Řezníčekhrob: S. Renaud a B. Reynek

Hrob Suzanne Renaud a Bohuslava Reynka ve Svatém Kříži u Petrkova                                                                 
zpátky úvod