malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Návrh na umístnění sochy Přemysla Otakara I.

Vážená paní architektko, vážení páni místostarostové!
 
Reaguji na nedávné usnesení Rady města Znojma, ve kterém byla odsouhlasena příprava umístění sochy krále Přemysla Otakara I., darované sochařem Petrem Císařovským, do prostoru ulice Přemyslovců.
Na základě zákona o obcích si dovoluji, po konzultaci s členy Okrašlovacího spolku ve Znojmě, navrhnout radě města následující alternativní umístění:


socha Přemysla Otakara I. socha Přemysla Otakara I. - umístnění

Sochu zakladatele města bychom rádi viděli ve staré části náměstí Svobody, při trase středověké vstupní cesty do města bývalou Horní bránou, u domů č. 16 a 17, jak ukazuje zákres 


Výhody a důvody v odborné rovině jsou tyto:

1)      Přemysl Otakar I. jako král český a markrabě moravský v letech 1222/1226 sérií právních kroků založil na místě několika osad na předpolí znojemského hradu institucionální město. Areál města byl již v této době vykolíkován a vymezen vyhloubením hradebního příkopu, jak o tom bezpečně víme z královy listiny z roku 1226. Vyznačení hranice města, vytvoření ohrazeného prostoru, bylo esenciálně důležitou součástí celého zakládacího aktu. V rámci tohoto vymezení byla rovněž stanovena poloha vstupů do města a na těchto místech byly již před rokem 1226 vystavěny brány. Ze vzpomínané listiny víme o již o existující Východní bráně (dnes ulice Kovářská / Komenského náměstí). Nejdůležitějšími dvěma branami však byla brána Dolní (náměstí Republiky / Kollárova) při cestě na Vídeň a konečně brána Horní (náměstí Svobody) při cestě na Prahu. Symbolika zakladatele města (v podobě Císařovského sochy) by tedy podle mého názoru nyní mohla stát v prostoru někdejší Horní brány – jediné brány, ze které se nám do dnešních dnů dochovalo viditelné torzo – pozdně gotické předbraní (barbakan) inkorporované do klasicistního domu č. 16. Horní brána nese též další symboliku – král do města tudy, po hlavní spojnici města s Čechami, jádrem zemí Koruny české, přijel. Označené místo pro umístění sochy na nákresu výše je vlastně prostor onoho nejstaršího hradebního příkopu, zmíněného v roce 1226, který se táhl od východu na západ kolmo na severojižní cestu před nejstarší částí Horní brány – průjezd nejstarší brány s věží se nacházel na linii Novatex – Komerční banka, jak bude ostatně vyznačeno na základě archeologického výzkumu z roku 2015 v dlažbě náměstí po jeho plánované rekonstrukci.

2)      Socha v autorem navržené podobě s listinou v ruce by byla orientována historickému jádru zády – na podstavci by tedy vítala každého příchozího, občana či návštěvníka, který průjezdem zmíněného barbakanu brány vchází do města. Symbolické bude, že za zády sochy krále pozorovatel spatří v průhledu Velké Michalské ulice radniční věž – symbol městské samosprávy – a vpravo pak též zvonici chrámu sv. Michaela, tj. nejstaršího kostela na území města, který v roce 1226 (na rozdíl od sv. Mikuláše, který patřil premonstrátům v Louce) zůstal v rukou krále.

3)      Žádnou ze symbolik, které jsem uvedl v bodech 1 a 2 výše, umístění na ulici Přemyslovců nenabízí. Ulice Přemyslovců byla ve své západní polovině předhradím znojemského hradu, vymezeným samostatnou hradbou. Hrad a předhradí zde existovaly již sto let před Přemyslem Otakarem I., není tedy k osobě zakladatele města až tolik relevantní. Z urbanistického pohledu bude umístění na prostranství u Horní brány rovněž vhodnější než na liniovém prostoru ulice Přemyslovců, protože jediné rozšíření ulice Přemyslovců před vstupem do hradu, tj. bývalé Františkánské náměstí, je již dnes ozdobeno vzrostlým solitérním stromem (zasázeným při rekonstrukci v roce 2009); z hlediska dopravního by umístění sochy do tohoto prostoru představovalo jistě problém (otáčí se zde turistický vláček apod.).  
 
Víme, že na rekonstrukci staré části náměstí Svobody již od roku 2010/2014 existuje projekt Ateliéru Tišnovka. Pevně věříme, že v dohodě s ním, památkáři a s panem sochařem lze stanovit přesné místo v rámci navrženého prostoru.     
 
Předem děkuji za projednání mého návrhu dle zákona o obcích a vyrozumění o výsledku projednání v zákonné lhůtě.

 

S pozdravem
 
PhDr. Jiří Kacetl
zastupitel města Znojma, historik
tel. 604 677822



Socha Přemysla Otakara I. - umístnění
Brána Horní (náměstí Svobody) při cestě na Prahu

Socha Přemysla Otakara I.  -  umístnění
V průhledu Velké Michalské ulice radniční věž, vpravo zvonice chrámu sv. Michaela
Socha Přemysla Otakara I.  -  umístnění
Velká Michalská ulice, dnešní pohled na Horní bránu zakryt křovím, umístnění sochy by pohled  umožnilo

Fotografie: Karel Jakl

                                                                 
zpátky úvod další