malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Návrh na umístnění sochy Přemysla Otakara I.
(prezentace znojemské radnice)


Přemysl Otakar bude shlížet na Znojmo.
Vybrané místo pro sochu ale budí rozpaky

Socha krále Přemysla Otakara I. v nadživotní velikosti by měla v budoucnu shlížet na kolemjdoucí v Hradní ulici ve Znojmě. Její umístění schválila v pátek rada města. Socha však budí mezi obyvateli rozpaky.

Socha krále Přemysla Otakara I

Prohlásil Znojmo za královské město, král Přemysl Otakar I. teď na něj bude shlížet v nadživotní velikosti. | Foto: Jakub Malačka

Rušnou diskusi kolem sochy panovníka, který na počátku 13. století povýšil Znojmo na královské město, rozvířil příspěvek místostarosty Jakuba Malačky na sociální síti, když zveřejnil informace o jejím umístění. „Měli jsme schůzku na ulici Hradní, kde bude socha umístěna. Socha bude kovová v černé barvě se zlatými prvky, ve ztvárnění bude pravděpodobně zohledněna Zlatá bula sicilská,“ uvedl Malačka s tím, že socha bude měřit dva a půl metru a bude stát na netradičním nízkém podstavci.

Umístění ani provedení se ale nezamlouvá členům Okrašlovacího spolku ve Znojmě, za něž se vyjádřil historik Jiří Kacetl. „Z hlediska historicko-topografického je toto umístění sochy Přemysla Otakara I. nevhodné. Ve Znojmě bychom našli lepší a také jsme jedno místo pro vedení města navrhli, u Horní brány. Leč nepochodili jsme, městská architektka nám odpověděla, že rada města náš návrh vzala na vědomí. Proč se s ním městští radní neztotožnili, to nám nenapsali,“ vyjádřil se Kacetl.

To, že se představitelé radnice umístěním sochy zabývali potvrdil Znojemskému Deníku místostarosta Malačka. „Architekt Ludvík Grym vytipoval celkem pět možných lokalit, z nichž se jako nejvhodnější jeví prostor u hradby v ulici Hradní, dříve území přední části přemyslovského hradu. Je odtud průhled na kostel sv. Mikuláše. Umístění sochy právě schválila rada města,“ sdělil redakci v pátek.
Kacetl vyslovil také námitky pro zakomponování Zlaté buly sicilské z roku 1212 do rukou postavy krále. „Z historického hlediska je to pro Znojmo naprosto nepatřičné. K městu se ona listina vůbec nevztahuje, vydal ji nikoli Přemysl, nýbrž král římskoněmecký Fridrich II. Navíc v době jejího vydání byl pánem Znojma a Moravy Přemyslův mladší bratr markrabě Vladislav Jindřich,“ argumentoval.

Podle Malačky se jedná zatím pouze o návrh a dal Kacetlovi zapravdu. „V dřívějším návrhu je listina k založení města, byla by asi lepší, na tomhle se shodneme. Stejně tak bude na městu výběr textů, které budou na podstavci, jestli má být vyobrazen erb, a podobně,“ podotkl.
Sochu panovníka dostane město darem. „Tento velkorysý dar nám poskytne spolek Pomník zakladatele měst, město s ním bude nyní uzavírat smlouvu. My zařizujeme administrativu, podstavec, nápisy, osvětlení a tak dále. Vlastně vše, kromě sochy,“ upřesnil místostarosta.
Umístění sochy posuzovalo podle něj několik odborníků. „Také naše architektka města, konzultovali jsme to s památkáři, a dalšími. Až představíme finální podobu, pak bude super se vrátit k diskusi,“ nabádá.
Vše je zatím podle něj ve stadiu přípravy. „Další podrobnosti se budou teprve upřesňovat. Instalaci sochy předpokládáme v roce 2023,“ upřesnil Malačka.
Na výsledek si počká například Hana Ovesleova. „Ačkoliv nejsem příznivec ani podoby díla ani jeho umístění, věřím že takové věci jsou konzultovány s odborníky a nejsou jen laickými nápady vedení města. Počkám si na výsledek. Pak posoudím,“ vyjádřila se v diskusi na facebooku.
Argumenty nepřesvědčily například Jana Peška. „Nemyslím si, že zrovna toto místo potřebuje nějakou sochu. Je silné a zajímavé samo o sobě. Se sochou bude poněkud přeplácané,“ obává se.

S nadsázkou komentoval sochu panovníka Jaroslav Surman. „No, mohlo to být horší, taky tam mohli dát Žižku se samopalem,“ komentoval.

Přemysl Otakar I. povýšil Znojmo na královské město před rokem 1226, dřív, než v něm panovala vedlejší větev Přemyslovců. Právě oni začali město stavět a budovat. Dodnes se dochovaly stavby, které dávají Znojmu neopakovatelný ráz historie. Patří mezi ně hradební Vlkova věž, ve stínu hradu se nachází Knížecí rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny i dominantní sedmdesátimetrová radniční věž.

Městem navržené místo pro sochu


Autor: Dagmar Sedláčková, Znojemský deník, 7.11.2020

                                                                
zpátky úvod další