malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě


P a m ě ť   m í s t a

                            os staré Znojmo

     

   Jezuitské náměstí je bílým bodem v historickém jádru
 
 
Na  loňskou opravu Kollárovy ulice a současnou opravu radniční věže navážou rekonstrukce další části
městské památkové rezervace. Aktuálně je v přípravě oprava Jezuitského náměstí a přilehlých ulic a také rekonstrukce části náměstí Svobody, a to od Komerční banky směrem k Horní bráně. Pracím bude předcházet archeologický průzkum lokalit.

 
Jaké nálezy se dají očekávat, popisuje bývalý dlouholetý archeolog a dnes památkář Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Čižmář.

Pracovali už v minulosti na Jezuitském náměstí archeologové?

Na Jezuitském náměstí proběhl doposud pouze drobný odkryv zbořené boční kaple na jižní straně kostela realizovaný v rámci výstavby plynovodní přípojky před více než 20 lety. Bylo zachyceno obvodové zdivo kaple a soubor článků s výmalbou, které se nacházely v jejím vnitřním prostoru. Jinak byly nejbližší výzkumy prováděny na ulici Veselé. Takže vlastně o tomto prostoru toho mnoho nevíme, protože se nekopalo ani uvnitř kostela. Je to jeden z bílých bodů archeologie v historickém jádru města.

Máte představu, co mohou archeologové v těch místech očekávat?

Především pohřebiště, ať již středověké či novověké. Osobně doufám v to, že se potvrdí nebo vyvrátí moje teorie o existenci předlokačního pohřebiště z průběhu 11.–12. století, k čemuž mě vede i zasvěcení kostela. Určitě bude zachycena i architektura kostela, především již zmíněná boční kaple, a především základy zvonice, která měla být na jihozápadním nároží kostela. A pak také vrstvy a objekty, doklady sídlištních aktivit z pravěku až novověku. Dá se tedy očekávat poměrně komplikovaná situace, a to jen na základě těchto dílčích zjištění a předpokladů.

Jak odlišně to naopak bude vypadat u Horní brány na náměstí Svobody, kde se chystají také opravy?

Na náměstí Svobody, tedy lépe řečeno od objektu, který býval součástí Horní „Pražské“ brány po křižovatku ulic Jezuitská a Velká Michalská, se archeologicky budeme pohybovat převážně v prostoru středověkého městského opevnění. To tvořila velká věž podobná dnešní Vlčí věži na Kollárově ulici
a brána, na kterou navazovala hlavní městská hradba, prostor parkánu s parkánovou hradbou, příkopem a s dalšími liniemi opevnění včetně barbakánu (stavební prvek sloužící k lepší obraně, byl stavěn nad branami hradů – pozn. red.). Probíhala tady stavební aktivita, která terén značně pozměnila. Dají se tedy předpokládat především pozůstatky architektury brány, jejíž podobu známe z řady dobových zobrazení. Archeologické nálezy tu tedy budou, ale poněkud jiné a v menším rozsahu než na Jezuitském náměstí a jeho nejbližším okolí.


    
Jezuitské náměstí
 Obraz G. M. Monsorna z let 1820–1821 znázorňuje předsunuté opevnění města z pohledu od dnešní Pražské ulice.
Věž byla umístěna na rohu náměstí Svobody s ulicí Jezuitskou.
 Dodnes zbylo jen torzo bránového průjezdu se střílnami, nazývané jako Pražská nebo Horní  brána. Na obraze je z tohoto objektu vidět střecha za hlavní branou.
     
   





Autorka: D. Mandátová, Znojemské listy, 25. 01. 2024
foto: Archiv ZL


zpátky úvod