malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

  

Znojemský hrad 2021 – společenské a kulturní centrum města  -  vize z roku 2016

Jak víme z tisku, vedení znojemské radnice stále hledá další privátní nájemce do prostor bývalého hradního pivovaru. Realitní nabídka, pro kterou bylo dokonce natočeno i  video, se nese v duchu, že pivovar je úžasně položeným „brownfieldem v centru historického Znojma“, který prý lze plně využít k podnikatelským účelům. 
 
Osobně se domnívám, že tento pohled není správný. Komerční vyu žití je totiž od roku 2014 již naplněno: přední část pivovaru byla městskými radními na třicet let pronajata nově založené akciové společnosti Znojemský městský pivovar. Soudím, že zbývající budovy by si město Znojmo mělo ponechat ve své režii a zřídit zde společensko-kulturní centrum, které městu i podle výsledků anket a prů- zkumů veřejného mínění tolik chybí. Vycházím z  toho, že pivovar je pevnou součástí znojemského královského či markraběcího hradu, přimyká se těsně k prvořadé národní kulturní památce, rotundě sv. Kateřiny, při dálkových pohledech spoluvytváří siluetu znojemských „Hradčan“.

Znojemský hrad - 2016

Jedině skrze přední hrad s pivovarem a rotundou ským zámkem. A nyní se nabízí jedinečná příle- žitost, jak chybějící znojemské spole- čenské a kulturní centrum proměnit ve skutečnost. V rámci spolupráce s rakouským partnerským městem Retz můžeme připravit projekt, ve kterém se znojemský hrad s využitím evropských, národních a krajských subvencí stane hlavním výstavním prostorem Dolnorakouské zemské výstavy v roce 2021 s trvalou udržitelností i po skončení této výstavy. Trvalou udržitelnost si můžeme představit následovně: v budově varny, vedle již připravovaného muzea pivovarnictví, by mohl v patře vzniknout prostorný sál s pří- sálím pro pořádání plesů a konferencí, zatímco naproti, v budově barokního pivovaru (směrem do Gránic), by byla ve spolupráci se znojemským muzeem zřízena tolik potřebná hlavní městská galerie starého i moderního umění, na  kterou by navazovala expozice znojemské rotundy. Okolí cenné přemyslovské svatyně by se uvolnilo částečnou demolicí nevzhledné budovy nad ležáckými sklepy; sklepy samotné by mohly fungovat jako vinárna či pivnice pro plesový a konferenční sál. Lákavá je i představa částečné obnovy monumentální Loupežnické věže, která stávala v místech nevzhledného přístavku u nyní opravené patrové budovy Znojemského městského pivovaru a která se roku 1892 zřítila. Věž by ve dne mohla fungovat jako jedinečná rozhledna, v noci pak jako astronomická pozorovatelna. Deblínský zámek čeká na vybudování důstojné velké expozice k bohatým dějinám hradu a celého historického Znojemského kraje. Dolní zámecké nádvoří, obrácené do Podyjí a k Hradišti, se stane oázou klidu a odpočinku, bude mu navrácena jeho okrasná podoba s fontánou, v létě může hostit komorní koncerty vážné hudby. Věřím, že tento myšlenkový náčrt zaujme všechny kulturně smýšlející milovníky Znojma i jeho návštěvníky. Důležité bude, aby tuto vizi přijalo za svou i vedení znojemské radnice.



Jiří Kacetl, zastupitel města Znojma, Znojemské Listy, září 2016

zpátky úvod další