malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Znojemskou Nevogu ocenili architekti titulem Stavba roku
 
Je nejzdařilejší administrativní budovou v republice. Prestižní cena architektů v celostátní soutěži Stavba roku 2022 patří nově postavenému areálu společnosti Nevoga ve Znojmě.
   
Nevoga - stavba roku 2021
                     Novostavba firmy Nevoga ve Znojmě. | Foto: se souhlasem Stavba JmK 2021   
  
Mezi konkurencí celkem jednatřiceti nominovaných staveb zaujala odborníky také jako inteligentní dům, ovládaný nadřazeným systémem. „Jde o nejvyšší ocenění, jaké stavba mohla získat. Připomínat ho bude nejen diplom, ale také ocenění v podobě křišťálového razítka,“ podotkla mluvčí Nevogy Zuzana Pastrňáková.

Nový areál Nevogy zaujal porotce moderními technologiemi, jednotlivé místnosti jsou například vybaveny zónovou regulací vytápění, klimatizací, vzduchotechnikou a osvětlením. „Vybavení výrobní i skladové haly má stmívatelnéosvětlení, řízené podle intenzity denního světla, které měří osvitové senzory,“ doplnila Pastrňáková.

Topmoderní sídlo rodinné firmy ve Znojmě je největší investicí v historii společnosti. „Majitelé tu investovali 1,5 miliardy korun. Na projektu se podíleli přední rakouští architekti, a i když je Nevoga výrobní firmou, opravdovou dominantou celého areálu je administrativní budova. Generální dodavatelem stavby byla firma Hochfief, která stavbu do soutěže přihlásila,“ přiblížila Pastrňáková.


Cenu převzali představitelé společnosti na galavečeru v Betlémské kapli v Praze. Celkem se do soutěže přihlásilo i se zahraničními stavbami třiaosmdesát staveb, většina českých. Pořadatelem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
   
Reportérka: Dagmar Sedláčková, Znojemský deník, 21. 10.2022

 

                                                                
zpátky úvod další