malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě+řř


P a m ě ť   m í s t a

                            os staré Znojmo

     
 Revoluční opatření ve Znojmě.
   
 
    Majitelé problémových domů ve Znojmě zaplatí od ledna vyšší daň z nemovitostí
 
Dům na křižovatce Dolní České a Zámečnické ve Znojmě, další dům v Dolní České a budova ve Vídeňské pod supermarketem Albert. Tři domy budou ve Znojmě nově zatížené vyšší daní z nemovitostí. Důvodem má být zajištění bezpečí ve městě a zlepšení komfortu bydlení pro obyvatele v okolí.
    
Problemový dům Problemový dům Problemový dům

 Opatření schválili znojemští zastupitelé. Zvyšuje koeficient daně z nemovitostí na maximální zákonem možnou hodnotu pět u tří nemovitostí. „Jedná se o domy, jejichž obyvatelé dlouhodobě narušují veřejný pořádek, ať už jde o hluk nebo nepořádek. Zaznamenáváme tam časté zásahy městské policie,“ vysvětlil místostarosta Znojma Jakub Malačka.
Cílem města je podle něho motivovat vlastníky k odpovědnějšímu jednání a zajistit, že náklady na řešení problémů neponesou všichni ostatní daňoví poplatníci. „Získané peníze půjdou zpět do péče o město. Pro  opatření s námi hlasovala i většina opozice za což jsem jim vděčný. Prosazovat je totiž není vůbec jednoduché,“ poukázal Malačka.
Na sociálních sítích lidé debatovali o tom, zda nehrozí riziko, že majitelé domů promítnou navýšení daně do nájmu. A obyvatelé pak budou čerpat ve zvýšené míře dávky od státu. „Všichni bydlící v nájmu nejsou, což lze snadno ověřit na on-line katastrech. A úřad práce má limity, pokud jde o doplatek na příspěvek na bydlení, kdyby chtěl vlastník nemovitosti navýšení promítnout do nájmu,“ poukázal Malačka.

Hluk a nepořádek
Zmiňované nemovitosti jsou podle představitelů radnice zdrojem stížností, ať už kvůli nadměrnému hluku, nepořádku, nebo častým zásahům městské policie. Některé z nich navíc slouží jako přeplněné ubytovny. „
Tímto opatřením chráníme nejen kvalitu života našich občanů, ale také dáváme jasně najevo, že město nebude nadále přihlížet tomu, jak někteří vlastníci zanedbávají odpovědnost za své nemovitosti a narušují sousedské vztahy, “ uvedl Malačka s tím, že není přijatelné, aby náklady na řešení těchto problémů nesli všichni daňoví poplatníci. Krok je jedním z bodů, které navrhoval ještě jako opoziční zastupitel. Má přispět k lepší bezpečnostní situaci ve Znojmě.

Kritika opatření
Proti opatření opakovaně na jednáních zastupitelstva vystoupil David Grossmann. Situaci ve Znojmě zná velmi dobře, bydlí v centru města. „Problémy ve Znojmě se musí řešit, ale toto opatření, nepovažuji za transparentní. Nejsou totiž daná pravidla, jak se město rozhoduje o tom, kterých nemovitostí se vyšší daň dotkne. Není také jasné, jak se majitel takového domu nebo bytu ze situace dostane,“ zmínil Grossmann.

Před schválením opatření poukázal na argumentaci města. „Tři nemovitosti údajně město zatěžují tak, že k nim často musí vyjíždět městská policie. Mají v nich bydlet lidé, kteří neplatí poplatky za odpady. Jak jsem ale zjistil, například k restauraci Corso jezdí policie v měsíci až sedmkrát častěji,“ podotkl Grossmann s tím, že kolem bydlí lidé, které hluk ruší.
Na zastupitelstvu reagoval Malačka tak, že může dojít ke snížení koeficientu, pokud se lidé přihlásí k platbě za odpad nebo nebudou muset hlídky strážníků k problémovým domům tak často vyjíždět. „Nejde také srovnávat domy určení pro bydlení a komerční nemovitosti. A ne ve všech případech se lze opřít o statistiku výjezdů,“ dodal místostarosta Malačka.

Starosta František Koudela, doplnil, že dění u Corsa a v přilehlém okolí často bezprostředně nesouvisí s návštěvníky podniku.

Zvýšený koeficient začne platit od 1. ledna příštího roku, což podle sdělení radnice poskytuje dostatek času na přípravu jak městu, tak majitelům domů.

Podobné opatření prošlo nedávno například v Ústí nad Labem, kde postihlo převážně vyloučené lokality a ubytovny obchodníků s chudobou.

       
problemové domy


Webeditorka: Ilona Pergrová, Znojemský deník, 11. 04. 2025
Foto: 
Ilona Pergrová
 

zpátky úvod další