malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Netradiční nové sídlo vinařství u Znojma dostalo zvláštní cenu poroty

Betonová vlna přitahuje pozornost

Sto dvacet milionů korun za nové sídlo, sto dvacet zaměstnanců v celé skupině Lahofer, čtyři sta třicet hektarů vlastních vinic, osm set tisíc prodaných lahví ročně a obrat v roce 2019 asi devadesát milionů korun. To jsou strohá čísla vinařství Lahofer. To, co člověk rozhodně nepřehlédne, je nové sídlo vinařství ve vinici U Hájku mezi Dobšicemi a Suchohrdly. Pro veřejnost vinařství objekt otevřelo prvního červnového dne.

Vinařství Lahofer
                          Nové sídlo Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi Dobšicemi a Suchohrdly. | Foto: Alex Shoots Buildings          
 

Moderní stavba je dílem brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof. „Spojuje v sobě jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr,“ uvedl jednatel společnosti Lahofer Stanislav Lancouch.

Vinaři zde už letos v létě plánují několik kulturních akcí. „Lidé se mohou těšit na kapelu MIG 21, zpěvačku Annu K, Tomáše Kluse, Davida Kollera a další. Každý čtvrtek budeme promítat filmy a v září nabídneme módní přehlídku Beáty Rajské,“ uvedl obchodní ředitel vinařství Daniel Smola.

Ve vnitřní části určené pro návštěvníky mohou hosté ochutnat kompletní sortiment vinařství, firma tu plánuje pořádat řízené degustace, ale i firemní či soukromé akce. V budově vzniklo pět nových pracovních míst.
Návrh budovy vznikl v brněnském studiu Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa. Organický tvar betonové vlny, jak se návštěvníkovi může nová budova vinařství jevit, vyjadřuje respekt k vinařskému řemeslu a k jeho tradici a svým elegantním reliéfem chce se svým okolím nenásilně splynout. Hlavní myšlenkou návrhu je právě motiv vinných řádků, které prostupují budovou v podobě konstrukčního systému. „V reprezentativní části dochází ke kolmému průniku archetypálního klenutého prostoru do konstrukčního systému tvořeného železobetonovými žebry, jejichž modul vychází z šířky vinného řádku a prochází celým domem,“ vysvětlil architekt Ondřej Chybík.

Zajímavostí je také výmalba betonového stropu reprezentativní části objektu. Malíř Patrik Hábl zvládl malbu návštěvnické části za jeden měsíc prakticky nepřetržité práce. Koncept vychází z barevnosti řezu půdy vinohradu.

Stavbu ocenil i znojemský architekt Jan Hora. „Je vidět, že investorům se vyplácí pracovat s dobrými architekty. Taková investice se jistě vrátí na zájmu lidí. Bude určitě přitahovat pozornost. Navíc stavba samotná něco dává krajině. Jde o příklad kvalitní architektury na Znojemsku. Podobné projekty vítám a říkám jen houšť a více,“ řekl Hora.

Atypická stavba začala na podzim roku 2017, hotovo bylo po dvou letech. „Výrobní část zahrnuje lisovnu, sklep s kapacitou kolem tři čtvrtě milionu litrů v tancích, skladovací prostory a moderní lahvovací linku,“ nastínil ředitel společnosti Vinařství Lahofer Petr Chaloupecký.

V kancelářské části našli zázemí administrativní pracovníci vinařství. Kanceláře přitom v otevřeném prostoru přímo navazují na návštěvnickou část. „Ta bude sloužit jako kombinace prodejny našich vín, degustační místnosti, vinotéky a místa pro posezení s přáteli nad skleničkou vína. V navazujícím malém sklepě je prostor pro menší degustace do patnácti osob. Pro návštěvníky asi nejzajímavější částí bude pochozí střecha, která bude sloužit jednak jako vyhlídková terasa do širokého okolí, v létě pak i jako hlediště při plánovaných kulturních akcích,“ doplnil Smola.

Vinařství Lahofer
Vinařství Lahofer


Autor: Dalibor Krutiš,  Znojemský deník, 03.06.2020
   
   


Úspěšné sídlo vinařství v Dobšicích

Stavba Vinařství Lahofer od proslulého architektonického týmu Chybik+Kristof získala ve středu (17.02.2021) Zvláštní cenu poroty v soutěži Best of Realty – Nejlepší z realit 2020. Nové sídlo vinařství, které je zasazené do vinic v Dobšicích na Znojemsku se lidem slavnostně otevřelo loni v červnu.
„Architektonicky výjimečnou, elegantní a působivou stavbu nového sídla vinařství, inspirovanou tvarem vinic, zasadilo architektonické studio Chybik+Kristof s citem a respektem k okolí do mírného svahu vinice U Hájku. Vzniklý amfiteátr využívající pochozí střechu umožňuje mimo jiné i organizaci větších kulturních akcí," uvedli pořadatelé soutěže.
 
Vinařství Lahofer
Nové sídlo Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi Dobšicemi a Suchohrdly. | Foto: Alex Shoots Buildings


Kromě soutěže Best of Realty se projekt objevil i v jiných. „Projekt byl už nominován v soutěžích Building of the Year portálu ArchDaily nebo EU Prize For Contemporary Architecture / Mies van der Rohe Award," informoval za architektonické studio Michael Kalábek.

Autor: Oldřich Haluza, Znojemský deník, 18.02.2021



                                                                
zpátky úvod další