malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

O    "p a m ě t i    m í s t a"    p í š í    v    n o v i n á c h

Vranov na Dyjí

Obelisk u ledových slují bude jako ze škatulky

Obelisk u Ledových slují na Vranovsku získává v těchto dnech novou tvář. "Drobnou historickou stavbu restaurátoři celkově zpevní a doplní chybějící části zdiva.


Obelisk - Ledové sluje

Dostane i novou odolnou omítku, která by měla lépe čelit nepříznivým povětrnostním vlivům. Bude namíchána ze speciální směsi tak, aby se co nejvíce podobala té původní. Rekonstrukce památky z druhé poloviny 19. století na těžko přístupném místě bude trvat do konce června," sdělil mluvčí NP Podyjí David Grossmann.Turistů, kteří míří k Ledovým slujím, se rekonstrukce dotkne jen minimálně. "Červenou turistickou cestu jsme neuzavřeli. Žádáme ale všechny, kteří k Ledovým slujím míří, aby byli velice opatrní a respektovali stavební práce,"  řekl vedoucí odboru veřejných vztahů Správy parku Jan Kos.

mapka - okolí Ledových slují

Obelisk na Ledových slujích postavil okolo roku 1860 Okrašlovací spolek ve Vranově k poctě hraběnky Heleny Mniszkové jako projev díků za zpřístupnění místa. Rekonstrukce Obelisku bude stát zhruba 160 000 korun.

opravený obelisk

                                                                                                       foto L.Černošek                                                                                                                

"Obelisk je další v řadě historických památek, které národní park v posledních letech na Vranovsku opravil. Například v roce 2009 byl kompletně zrekonstruovaný Mniszkův kříž.  Rekonstrukcí již dříve prošly i letohrádek u Čížova nebo letohrádek Braitava nebo Felicitina studánka u vranovského zámku," dodává mluvčí Grossmann.

 
Autor: (be), Znojemský týden 26.4.2011
viz také: Kozdas, Jan: Obelisk nad skalními ledovými slujemi (v: Sborník SOKA Znojmo, 2010, str. 8-39)
     

        
zpátky úvod