OS ve Znojmě - logo OS Znojmo
strom
 logo OS
 
Paměť krajiny 

 
život

Jak se žije na jižní Moravě: nejhůř ve Znojmě. Průzkum je povrchní, tvrdí město

Jižní Morava – Na jihu Moravy se lidem nejlépe žije v Hustopečích na Břeclavsku. Vyplývá to z aktuálního žebříčku projektu Obce v datech. Analytici hodnotili téměř třicet faktorů, které mají vliv na kvalitu života. V krajském srovnání dopadlo nejhůř Znojmo.

kvalita života
Ilustrační foto | Foto: Archiv Jikord
Druhý ročník průzkumu vychází z dat za loňský rok. „Sbírali jsme informace ze všech obcí s rozšířenou působností, kterých je v republice 206. Porovnávali jsme kvalitu života v oblastech zdraví a životní styl, materiální zabezpečení a vzdělání a vztahy a služby. Tyto okruhy ještě dělíme na menší, například na počet lékáren nebo bankomatů,“ vysvětlila metodiku projektová manažerka Petra Konečná.                                       
Hustopeče se v republikovém srovnání umístily na třetím místě za prvními Říčany ve Středočeském kraji a druhou Prahou. Vysoké hodnocení získaly zejména v kolonce zdraví a životní prostředí. Dobře se tam žije třeba Kateřině Kopové. „Mám rodinu a cítím se velmi bezpečně. Je zde zázemí pro děti, rodiče i dobré podmínky pro podnikání,“ míní jednatelka místní mandlárny. Kopová si chválí tradici vinařství a mandloní, díky kterému je město výjimečné. „Jsme průjezdní obec, ale turisté často zastaví. Život v Hustopečích je příjemný po všech stránkách,“ dodala.                                                                                         
Oproti předchozímu ročníku si v kraji nejvíc polepšily Pohořelice na Brněnsku. Ze 117. místa se dostaly na osmačtyřicáté. „Rozvíjíme bytovou výstavbu a snažíme se o to, aby tu mladí zakořenili. To se daří, počet obyvatel neustále roste. Také podporujeme vznik průmyslových zón, rozvoj kapacity školek i škol a zlepšujeme podmínky pro aktivní životní styl,“ okomentoval výsledek průzkumu starosta města Miroslav Novák.

Nejhůř v kraji skončilo Znojmo. V celkovém žebříčku je na 186. místě.  kvalita života - Jižní Morava

Projekt považujeme za povrchní a nedopracovaný, postrádá potřebnou kvalitu a relevantní data. Jsou zde smíchané indexy, z nichž spoustu vůbec nemůžeme ovlivnit. Zvláštní je zejména Index chráněných území. Jsme až na 170. místě, přitom Národní park Podyjí máme za humny a navazuje přímo na hranice historického města,“ zpochybnila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

znojemsky.denik.cz/z-regionu/jak-se-zije-na-jizni-morave-v-okrese-nejlepe-ve-slavkove-nejhur-v-bucovicich-20190818.html

Průzkum je podle jeho manažerky relativní. „Neříkáme, co je ideální. Z databází sbíráme údaje, a pokud je v obci například nejvíc praktických lékařů, tak dostane nejvyšší počet bodů. Neoslovujeme obce ani neděláme dotazníková šetření, jedná se tedy o kvantitativní výzkum,“ objasnila Konečná.

Autor: Klára Vašíčková, Znojemský deník, 18. 8. 2019 

                                                                                                                           viz  také:


   znojmo - město zeleně a Znojmo - zdravé město
                                                                                                               
                                                                                                                

zpátky

index úvod