malé logo
Okrašlovací spolek ve Znojmě
os staré Znojmo

P a m ě ť   m í s t a

Znáte zapomenuté mlýny? Vydejte se na vycházku Mlynářskou stezkou z Mašůvek

                                         
Děkujeme Petru Grégrovi za fotky a pěkný tip na jarní vycházku na Znojemsku. Kde byl potok nebo řeka, tak bývaly odedávna mlýny. Dnes už svému účelu zpravidla neslouží, ale některé ještě stojí nebo po nich zbyla místní jména. Vydejte se je o víkendu objevovat.
   
Mašůvky - Mlynářská stezka
                             
Vycházka po Mylnářské stezce z Hlubokých Mašůvek do Plenkovic. | Foto: Petr Grégr                       
   
Naše nová procházka vedla zčásti po nové podobě cyklistické trasy Mlynářská stezka.  A cože je to vlastně Mlynářská stezka? Je to nadregionální cyklotrasa, která ve své podobě z roku 2006 spojovala na 144 kilometrech Nové město na Moravě s Národním parkem Podyjí a měla za cíl podnítit majitele mlýnů otevřít se pro turisty, které do regionu přivede. Na té už jsme vlastně byli, když jsme navštívili hrádek Lapikus. Součástí této stezky je i Hlavatův mlýn i samota Bábovec, které najdeme právě nedaleko zříceniny.

Mašůvky -Mlynářská stezka Mašůvky -  Mlynářská stezka Mašůvky -  Mlynářská stezka
 
 Tentokrát jsme se vydali na opačnou stranu, od bývalého Prinzova mlýna v Hlubokých Mašůvkách k Havlínově mlýnu v Plenkovicích. Toto už je součást nové podoby trasy z letošního roku. Ta je naplánována tak, aby spojila Žďárské vrchy se Znojemskem a na víc než 240 Km přivedla turisty do méně navštěvovaných regionů, kde potkají, zasazené do malebných koutů  přírody, otevřené malé i velké památky.  Podíval jsem se taky na Plenkovický rybník, opravované návrší s nově vysázenými stromky, odkud je vidět jasně až do Kravska, a od západní strany též na Hluboké Mašůvky. Třeba příště budeme pokračovat dál.
  
Mašůvky -  Mlynářská stezka Mašůvky -  Mlynářská stezka Mašůvky -  Mlynářská stezkaMašůvky - Mlynáčská stezka
 
Autor a foto: Petr Grégr, Znojemský deník, 14.05.2021


                                                                
zpátky úvod další